Artykuł sponsorowany Rodzaje rękawic bokserskich

Rodzaje rękawic bokserskich

Boks to dość kontrowersyjny sport, z jednej strony krytykowany za to, że bazuje na fizycznej przemocy, z drugiej strony ceniony za to, że znakomicie rozwija ciało we wszystkich aspektach – siły, zwinności, szybkości, koordynacji ruchowej – oraz hartuje charakter. Zanim jednak zapiszemy się na treningi, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie rękawice. Tych znajdziemy na rynku kilka rodzajów.

Metoda wiązania

Jedno z podstawowych kryteriów podziału rękawic bokserskich, to metoda ich wiązania. Niegdyś wszystkie rękawice były wiązane za pomocą sznurków, jednak stosunkowo niedawno pojawiły się również zapięcia na rzepy. Każde z nich ma swoje plusy i minusy:

  • Rękawice sznurowane – można je dużo dokładniej dopasować do kształtu i wielkości nadgarstka, dzięki czemu dobrze trzymają się na dłoniach, nie zsuwają się, ani nie sprawiają bólu podczas noszenia. Ponadto sznurki są bardzo trwałe, a po zużyciu można je z łatwością wymienić na nowe. Z drugiej strony rękawice sznurowane rękawice są dość drogie a ich zakładanie wymaga pomocy osoby, która wie jak je dobrze zawiązać.
  • Rękawice na rzepy – rzepy nie zapewniają tak dobrego dopasowania rękawicy do ręki, ponadto mogą się dość szybko zużyć, tracąc swoją przyczepność. Z drugiej strony rękawice w nie wyposażoną są znacznie łatwiejsze w samodzielnym zakładaniu i zdejmowaniu, a ponadto dużo tańsze, niż rękawice sznurowane. Z tego powodu cieszą się większą popularnością wśród osób dopiero zaczynających treningi bądź boksujących wyłącznie rekreacyjnie.

Przeznaczenie rękawic

Drugim kryterium podziału rękawic jest ich zastosowanie. Zwykłe rękawice, nazywane również treningowymi i sparingowymi posiadają standardową, budowę i dużą amortyzację uderzeń – zgodnie ze swą nazwą stosowane są w walkach oraz w treningu z partnerem. Poza nimi na rynku znajdziemy również tak zwane piąstkówki. Są to rękawice mniejsze, mniej amortyzujące, przeznaczone do intensywnego treningu na przyrządach – workach, tarczach, gruszkach.

Materiały

Podział między rękawicami możemy wprowadzić również pod kątem materiałów, z jakich się je wykonuje.

- Otrzymamy wtedy podział na rękawice skórzane, syntetyczne i mieszane – mówi przedstawiciel firmy Leone - Pierwsze z nich powszechnie uważa się za najtrwalsze, choć tutaj znaczenie ma również jakość skóry. Są one również najdroższe ze wszystkich, dlatego decydują się na nie niemal wyłącznie zawodowcy. Rękawice ze skóry syntetycznej to alternatywa dla amatorów – są znacznie tańsze od skórzanych, jednak z drugiej strony dużo bardziej podatne na uszkodzenia, np. ścieranie. Kompromisem między tymi dwiema pozycjami są rękawice ze skóra mieszanych, których wierzchnie warstwy wykonywane są ze skóry naturalnej, wnętrza zaś – z syntetycznych. Pod względem cen plasują się w połowie stawki i zapewniają średnią trwałość. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas