Artykuł sponsorowany Rodzaje kajaków i zasady bezpiecznego ich użytkowania

Rodzaje kajaków i zasady bezpiecznego ich użytkowania

Wydawałoby się, że kajak jaki jest każdy widzi. Nie da się jednak ukryć, że choć definicja mówi, że kajakiem nazywamy małą, wąską, lekką łódź o spiczastej rufie, poruszaną za pomocą wioseł trzymanych swobodnie w ręku i nie przymocowanych do pokładu, to jest to określenie bardzo ogólne, które nie do końca oddaje różnorodności dostępnych obecnie konstrukcji oraz nie uwzględnia wymogów i zasad bezpiecznego ich użytkowania.

Kajak – łódka o wielu obliczach

Kajaki to pod wieloma względami konstrukcje wyjątkowe, których zalety oraz możliwości doceniają zarówno amatorzy, poszukujący nieszablonowych form aktywnego wypoczynku, jak i zawodowcy biorący udział w kajakarskich zmaganiach sportowych. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości drzemiące w tego typu łódeczkach należy pamiętać, że w zależności od przeznaczenia i rodzaju aktywności, poszczególne rodzaje kajaków mogą się różnić od siebie pod wieloma względami, a co za tym idzie odmiennie zbudowany będzie kajak przeznaczony na zorganizowane spływy kajakowe, a inaczej będzie wyglądać jego konstrukcja w przypadku profesjonalnych zawodów sportowych. Dlatego też warto pamiętać, że podstawowy podział dzieli tego typu łodzie ze względu na przeznaczenie, a co za tym idzie wyróżnić można:

  • kajaki rekreacyjne – z których najczęściej korzystają miłośnicy aktywnego wypoczynku, biorący udział w różnego rodzaju spływach kajakowych - zarówno amatorzy jak i doświadczeni kajakarze. Kajaki tego typu są szersze i bardziej stabilne od np. sportowych i doskonale sprawdzą się na jeziorze, a także na niezbyt rwącej rzece. Maja one również stosunkowo duży kokpit, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie, zaś ich długość nie przekracza zazwyczaj 4 m. Jedną z ciekawszych odmian modeli rekreacyjnych są kajaki Sit On Top, które nie posiadają zamkniętej komory osłaniającej nogi wioślarza, zaś wyglądem przypominają one nieco deskę do pływania z wgłębianiem dla kajakarza,
  • kajaki turystyczne – są to zazwyczaj modele nieco większe niż w przypadku konstrukcji rekreacyjnych, umożliwiające zabranie odpowiedniej ilości bagażu
    i wykorzystywane najczęściej na kilkudniowych spływach. Mogą mieć one długość nawet powyżej 4 m. W kategorii kajaków turystycznych można wyróżnić przede wszystkim modele górskie, nizinne lub morskie,
  • kajaki sportowe - wykorzystywane w klubach sportowych, na zawodach i turniejach. W przypadku tego typu konstrukcji wyróżnić można przede wszystkim kajaki regatowe, górskie slalomowe i zjazdowe, do freestyle’u (nazywanego również „rodeo kajakowym”) oraz do kajak-polo (gra zespołowa z użyciem kajaków).

Dodatkowo warto pamiętać, że łodzie tego typu można również podzielić ze względu na technologię wykonania, gdzie wyróżniamy przede wszystkim:

  • kajaki z kompozytów (laminatów),
  • kajaki z polietylenu,
  • kajaki składane,
  • kajaki drewniane,
  • kajaki z tworzyw termoplastycznych.

Kajakowe BHP na spływach

Pływanie kajakiem nie należy do czynności wyjątkowo skomplikowanych. Niemniej korzystanie z tego typu aktywności wymaga od kajakarzy przestrzegania niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Oczywiście dotyczy to wszystkich użytkowników kajaków, bez względu na rodzaj aktywności, przy czym szczególnie o tym powinni pamiętać uczestnicy różnego rodzaju spływów kajakowych, organizowanych przez firmy takie jak Turystyka Aktywna Wodniak, a zwłaszcza osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem. Dlatego też planując uczestnictwo w wyprawie kajakiem powinniśmy pamiętać przede wszystkim aby:

  • zadbać o odpowiedni strój (kapok, czapka itp.) i wyposażenie (apteczka, telefon czy wodę pitną),
  • nie wsiadać do kajaka po spożyciu alkoholu,
  • w czasie płynięcia siedzieć tylko w kopicie,
  • nie skakać z kajaka do wody,
  • nie pływać nocą,
  • uważać na innych uczestników spływu oraz inne jednostki pływające,
  • przed rozpoczęciem wyprawy przećwiczyć wsiadanie, wysiadanie, wiosłowanie, przybijanie do brzegu, sposoby omijania przeszkód na rzece oraz zachowanie po wywrotce,
  • zwracać uwagę na pogodę i stan wody.

Kajakarstwo to aktywność posiadająca szereg zalet i sport dla wszystkich, bez względu na wiek czy siłę fizyczną, który jednak wymaga doboru odpowiedniego sprzętu oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas