Materiał Partnera Rodzaje kajaków i zasady bezpiecznego ich użytkowania

Rodzaje kajaków i zasady bezpiecznego ich użytkowania

Wydawałoby się, że kajak jaki jest każdy widzi. Nie da się jednak ukryć, że choć definicja mówi, że kajakiem nazywamy małą, wąską, lekką łódź o spiczastej rufie, poruszaną za pomocą wioseł trzymanych swobodnie w ręku i nie przymocowanych do pokładu, to jest to określenie bardzo ogólne, które nie do końca oddaje różnorodności dostępnych obecnie konstrukcji oraz nie uwzględnia wymogów i zasad bezpiecznego ich użytkowania.

Kajak – łódka o wielu obliczach

Kajaki to pod wieloma względami konstrukcje wyjątkowe, których zalety oraz możliwości doceniają zarówno amatorzy, poszukujący nieszablonowych form aktywnego wypoczynku, jak i zawodowcy biorący udział w kajakarskich zmaganiach sportowych. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości drzemiące w tego typu łódeczkach należy pamiętać, że w zależności od przeznaczenia i rodzaju aktywności, poszczególne rodzaje kajaków mogą się różnić od siebie pod wieloma względami, a co za tym idzie odmiennie zbudowany będzie kajak przeznaczony na zorganizowane spływy kajakowe, a inaczej będzie wyglądać jego konstrukcja w przypadku profesjonalnych zawodów sportowych. Dlatego też warto pamiętać, że podstawowy podział dzieli tego typu łodzie ze względu na przeznaczenie, a co za tym idzie wyróżnić można:

 • kajaki rekreacyjne – z których najczęściej korzystają miłośnicy aktywnego wypoczynku, biorący udział w różnego rodzaju spływach kajakowych - zarówno amatorzy jak i doświadczeni kajakarze. Kajaki tego typu są szersze i bardziej stabilne od np. sportowych i doskonale sprawdzą się na jeziorze, a także na niezbyt rwącej rzece. Maja one również stosunkowo duży kokpit, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie, zaś ich długość nie przekracza zazwyczaj 4 m. Jedną z ciekawszych odmian modeli rekreacyjnych są kajaki Sit On Top, które nie posiadają zamkniętej komory osłaniającej nogi wioślarza, zaś wyglądem przypominają one nieco deskę do pływania z wgłębianiem dla kajakarza,
 • kajaki turystyczne – są to zazwyczaj modele nieco większe niż w przypadku konstrukcji rekreacyjnych, umożliwiające zabranie odpowiedniej ilości bagażu
  i wykorzystywane najczęściej na kilkudniowych spływach. Mogą mieć one długość nawet powyżej 4 m. W kategorii kajaków turystycznych można wyróżnić przede wszystkim modele górskie, nizinne lub morskie,
 • kajaki sportowe - wykorzystywane w klubach sportowych, na zawodach i turniejach. W przypadku tego typu konstrukcji wyróżnić można przede wszystkim kajaki regatowe, górskie slalomowe i zjazdowe, do freestyle’u (nazywanego również „rodeo kajakowym”) oraz do kajak-polo (gra zespołowa z użyciem kajaków).

Dodatkowo warto pamiętać, że łodzie tego typu można również podzielić ze względu na technologię wykonania, gdzie wyróżniamy przede wszystkim:

 • kajaki z kompozytów (laminatów),
 • kajaki z polietylenu,
 • kajaki składane,
 • kajaki drewniane,
 • kajaki z tworzyw termoplastycznych.

Kajakowe BHP na spływach

Pływanie kajakiem nie należy do czynności wyjątkowo skomplikowanych. Niemniej korzystanie z tego typu aktywności wymaga od kajakarzy przestrzegania niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Oczywiście dotyczy to wszystkich użytkowników kajaków, bez względu na rodzaj aktywności, przy czym szczególnie o tym powinni pamiętać uczestnicy różnego rodzaju spływów kajakowych, organizowanych przez firmy takie jak Turystyka Aktywna Wodniak, a zwłaszcza osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakarstwem. Dlatego też planując uczestnictwo w wyprawie kajakiem powinniśmy pamiętać przede wszystkim aby:

 • zadbać o odpowiedni strój (kapok, czapka itp.) i wyposażenie (apteczka, telefon czy wodę pitną),
 • nie wsiadać do kajaka po spożyciu alkoholu,
 • w czasie płynięcia siedzieć tylko w kopicie,
 • nie skakać z kajaka do wody,
 • nie pływać nocą,
 • uważać na innych uczestników spływu oraz inne jednostki pływające,
 • przed rozpoczęciem wyprawy przećwiczyć wsiadanie, wysiadanie, wiosłowanie, przybijanie do brzegu, sposoby omijania przeszkód na rzece oraz zachowanie po wywrotce,
 • zwracać uwagę na pogodę i stan wody.

Kajakarstwo to aktywność posiadająca szereg zalet i sport dla wszystkich, bez względu na wiek czy siłę fizyczną, który jednak wymaga doboru odpowiedniego sprzętu oraz przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Podziel się