Artykuł sponsorowany Numizmatyka i filatelistyka – kolekcjonerstwo jako pasja

Numizmatyka i filatelistyka – kolekcjonerstwo jako pasja

Pasja niejedno ma imię. Ludzie interesują się sportem, literaturą, nauką czy sztuką. Jednak pośród wielu różnych zainteresowań istnieje kolekcjonerstwo, jako sztuka zbierania rzeczy powiązanych tematycznie. Przykładem są numizmatyka oraz filatelistyka, które stanowią bardzo wąskie specjalizacje, będące zajęciami na całe lata, dającymi jednocześnie wiele radości i satysfakcji.

Filatelistyka i Numizmatyka.

Mianem filatelistyki określa się hobby związane z elementami pocztowymi, takimi jak koperty, kartki pocztowe, datowniki okolicznościowe, ale w głównej mierze znaczki pocztowe, z których to hobby słynie. Samo określenie oznacza zamiłowanie do zbierania znaczków. Filatelista zajmuje się kolekcjonowaniem również prób i makulatury oraz znaczków z przywieszkami. Zbiera także nowodruki i czarnodruki, koperty FDC i znaczki z pustopolami. Niezwykle istotnym elementem filatelistyki jest ekspertyza, która opisuje oryginalność walorów wynikającą w toku badania. Fotoatest lub pieczęć imienna z własnoręcznym podpisem świadczą o wartości danego elementu kolekcji.

Hobby zbliżonym do filatelistyki, i jednocześnie nauką pomocniczą w historii, jest numizmatyka która bada wartość historyczną banknotów, monet oraz innych znaków pieniężnych pod wieloma względami. Numizmatyka dotyczy zarówno pojedynczych monet, jak i cały serii, np. do 1 grosza do 5 złotych, a sama kolekcja niekoniecznie jest uboższa, ponieważ z danego bilonu mamy jedną sztukę. Oceny wartości dokonuje się pod względem unikalności, której dokonuje się na podstawie również, jak w przypadku znaczków, ekspertyzy.

Wartość kolekcji.

Wartość kolekcji oraz jej poszczególnych elementów jest bardzo różna. Przede wszystkim filatelistyka to hobby, więc nie powinno się jej przeliczać na pieniądze. Wartość samą w sobie powinny stanowić gotowe kolekcje oraz unikatowe znaczki czy pocztówki, których obecność w zbiorach sprawia radość. Jednak nie ma w tym nic złego, aby uzupełnić kolekcję o naprawdę unikalne znaczki, których wartość jest zarówno historyczna, estetyczna, jak i majątkowa. Jeśli chcemy, żeby nasze zbiory obfitowały w naprawdę wartościowe i unikalne okazy, wówczas musimy zadbać o to, żeby dokonywać profesjonalnych ekspertyz filatelistycznych, prowadzonych np. przez Sklep Numizmatyczny Wojciech Cukier, oraz wybierać te okazy, które są opatrzone właściwym znakiem potwierdzającym ich autentyczność. O wartości znaczka świadczy jego unikalność, czyli fakt ile kopii danego znaczka czy serii powstało i ile sztuk się utrzymało na rynku. Nie bez znaczenia jest również stan danego znaczka, czy ma braki w fakturze, czy wyblakł, czy jest zniszczony i jak bardzo. W przypadku znaczków wartość ich wzrasta również w przypadku, gdy ich wydruk był z jakiegoś powodu zaburzony, i wydrukowały się niekompletne lub dana seria została wydrukowana na próbę. To wszystko wbrew pozorom potrafi zwiększyć ich wartość oraz unikalność.

Wartość monet może być tylko symboliczna, ponieważ będą one ładne, ciekawe, dobrze wybite. Jednak ich ilość może być tak duża, a seria dosyć wysoka, że zasadniczo pod względem finansowym nie będą za wiele warte ponad wartość historyczną, co i tak powinno kolekcjonerowi dać sporą satysfakcję. Jednak o prawdziwej wartości monety świadczy jej stan, czy jest zniszczona, jak i kiedy została wybita, a także ile monet danej serii powstało. Jeśli chodzi o wartość monety, nie zawsze znaczenie ma, z jakiego materiału powstała, jednak generalną zasadą jest, że im metal jest bardziej szlachetny (brąz, srebro, złoto, platyna), tym wartość jest wyższa. Wpływ na to ma również próba oraz fakt zanieczyszczenia monety w wyniku wytarcia, które następuje w trakcie użytkowania monety.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas