Artykuł sponsorowany Jakie wymagania są stawiane osobom pracującym pod wodą?

Jakie wymagania są stawiane osobom pracującym pod wodą?

Dla każdej z osób ubiegających się o pracę w konkretnym zawodzie określane są odpowiednie wymagania. Nie inaczej jest z kandydatami, którzy starają się o pracę pod wodą. Dla nich najważniejsze okazują się uwarunkowania fizyczne, a także – dobre zdrowie. Jakie jeszcze kryteria powinny spełniać osoby, które chcą pracować pod wodą? Czy wyższe wykształcenie jest konieczne?

Kryteria

Osoby, które chcą pracować pod wodą powinny mieć przede wszystkim odpowiednie uwarunkowania zdrowotne, fizyczne i psychiczne, które umożliwią długotrwałe przebywanie w tych warunkach. Jest to zdecydowanie bardziej istotne niż wykształcenie. Osoba ubiegająca się o tę pracę powinna mieć właściwą, czasem wręcz specjalistyczną wiedzę, umożliwiającą jej realizację powierzonych zadań. Wiele zależy od charakteru wykonywanej pracy – przyszli ratownicy będą poddani większym obostrzeniom niż ci, którzy chcą pracować w przemyśle wydobywczym. Niemniej jednak kandydaci przechodzą szereg badań lekarskich, wykazujących ich wytrzymałość na różnego rodzaju sytuacje, które mogą wydarzyć się pod wodą. Wszelkiego rodzaju stany chorobowe ograniczające wydolność organizmu, nadwaga, a nawet alergie wykluczają osobę ubiegającą się o pracę. Ponadto kandydaci poddawani są testom, których celem jest sprawdzenie ich predyspozycji. W momencie spełnienia tych warunków, osoby te uczestniczą w wielu szkoleniach zarówno z zakresu wykorzystywanych w tym zawodzie technologii, jak również mających na celu przyswojenie niezbędnej wiedzy.

Możliwe obowiązki

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje pracy, jaką mogą wykonywać osoby pod wodą na różnych głębokościach. Pierwszym z nich jest zaangażowanie się w prowadzenie akcji ratowniczych lub poszukiwawczych. Mogą one dotyczyć zarówno tropienia osób zaginionych, jak również wydobywania przedmiotów. Drugim natomiast jest uczestniczenie w pracach budowlanych, takich jak: naprawy, konserwacja czy instalacje podwodnej infrastruktury lub przemysł wydobywczy surowców (np. ropy naftowej).

Przygotowania do zawodu

Specjalista z firmy Hydromor z Gdyni przekonuje: osoba, która chce pracować pod wodą, przechodzi szereg badań, zanim zostanie zatrudniona. Jeśli otrzyma pozytywne wyniki, może rozpocząć przygotowania do pracy. W tym celu musi uczestniczyć w szkoleniach lub kursach, mających na celu umożliwienie jej długotrwałe przebywanie pod wodą oraz poznanie podstawowej wiedzy z tego zakresu – w zależności od rodzaju wykonywanych prac. Tego rodzaju działania pozwolą na zachowanie bezpieczeństwa. Istotne jest również zapoznanie kandydata z podstawowym, stosowanym w tej dziedzinie sprzętem.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas