Materiał Partnera Jaki sport zimowy wybrać dla dziecka?

Jaki sport zimowy wybrać dla dziecka?

Aktywny wypoczynek jest tak samo ważny zimą, jak i w innych porach roku. Mało tego - regularny ruch na świeżym, zimowym powietrzu ma pewną dodatkową ogromną zaletę. Jest nią hartowanie się. Warto więc zachęcić dziecko do zimowych sportów. Możliwości jest wiele: narty, sanki, snowboard, łyżwy. Trzeba jednak dobrać aktywność do wieku dziecka oraz zadbać o jego bezpieczeństwo.

Narty biegowe i zjazdowe

Wyjazdy narciarskie to świetny pomysł na zabawę dla całej rodziny. Narty biegowe rozwijają u maluchów koordynację i zwiększają ogólną wydolność organizmu. Bieganie na nartach jest spokojne i z reguły bezpieczne, jednak minimalnym progiem wiekowym powinno być 5-6 lat, ponieważ wtedy dziecko ma dobrze rozwiniętą koordynację ruchów.

Nieco inaczej sprawa wygląda z nartami zjazdowymi. Tutaj minimalnym progiem wiekowym również powinien być 5-6 rok życia, lecz powinniśmy położyć duży nacisk na bezpieceństwo. Kask, gogle, rękawice to niezbędne wyposażenie przy tego typu zabawie.

Snowboard dla dzieci

Jest to jedna z najpopularniejszych dyscyplin sportowych dla dzieci. Znakomicie uczy koordynacji, wzmacnia ogólną wydolność organizmu i buduje pewność siebie. Snowboardu najlepiej uczyć się pod okiem doświadczonego trenera, np. z klubu sportowego PHU "HUBER" Marek Mlazga. Minimalnym progiem wiekowym do rozpoczęcia tego sportu, powinien być 7 rok życia.

Łyżwy

To jest sport, który znakomicie i wszechstronnie działa na młodego człowieka. Łyżwy uczą kontroli nad własnym ciałem, kształtują koordynację ruchu, rozwijają zmysł równowagi, percepcję przestrzenną i w dodatku dają tyle radości! Przy tym sporcie jednak trzeba zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa. Pierwszą z nich jest minimalny wiek do rozpoczęcia jazdy. Tak jak w przypadku wielu innych sportów zimowych wynosi on mniej wiecej 5-6 lat. Bezwzględnie należy pilnować, aby dziecko nie jeździło na przypadkowych zamarzniętych stawach - najbezpieczniejszym miejscem jest lodowisko.

Sanki

To świetna zabawa dla dużych i małych. Beztroskie zjedżanie na sankach potrafi zapewnić dużą dawkę śmiechu i zintegrować całą rodzinę. Zabawę z sankami można zacząć wcześnie, nawet w wieku 2-3 lat, lecz trzeba pamiętać, aby dostosować wielkość górki do wieku dziecka. Na samodzielne zjazdy można puścić dziecko w wieku około 5-6 lat, młodsze będą bezpieczniejsze zjeżdżając z małych górek razem z opiekunami.

A może rodzinny wyjazd?

Dzieci biorą przykład z dorosłych. Warto więc regularnie planować rodzinne wyjazdy zimowe. Takie wyjazdy znakomicie integrują całą rodzinę. Dzieciom pozwalają nauczyć się lub doskonalić sportowe umiejętności oraz spędzić czas z rodzicami, a dorosłym przypominają... że czasem warto obudzić w sobie wewnętrzne dziecko i zaszaleć na białym stoku.

Opracowanie:

PHU "HUBER" Marek Mlazga

Koszalin , Grabowa 8

Podziel się