Materiał Partnera Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Pochodząca z Indii joga od ponad dwóch tysięcy lat praktykowana jest przez coraz większe rzesze ludzi. Według mitologii ćwiczenia jogi miał przekazać bóg Siwa swej małżonce Parawati, by kobieta mogła zachować wieczną młodość. W dzisiejszych czasach jogę ćwiczą gwiazdy filmowe, sportowcy, piosenkarze, a także zwykli ludzie, niezależnie od koloru skóry, rasy czy wyznawanej religii. Dlaczego warto ćwiczyć jogę? Jakie zalety przynosi jej praktyka?

Joga to nie tylko smukła sylwetka

Ćwiczenia jogi pozytywnie wpływają na każdą dziedzinę życia i prócz wysmuklenia sylwetki redukują stres i jego negatywne skutki, które w sposób niszczący wpływają na organizm. Większość zajęć jogi zakończonych jest pozycją relaksującą zwana savasaną, podczas której ciało pozbywa się zgromadzonych napięć. Ponadto joga nadaje elastyczności i rozciąga wszystkie partie ciała. Regularne ćwiczenia pozwalają wydłużyć więzadła, ścięgna oraz mięśnie głębokie, które na co dzień nie są w pełni wykorzystywane. Sprawia to, że zwiększa się nasz zakres ruchu, co jest niezmiernie ważne u osób starszych i prowadzących siedzący tryb życia.

Joga wykonywana pod czujnym okiem doświadczonej osoby poprawia krążenie krwi oraz polepsza oddech i usprawnia pracę układu oddechowego i płuc. Polecana jest osobom, które nie potrafią do końca zapanować nad swoimi emocjami, często się denerwują. Dzięki ćwiczeniom nauczą się wyciszyć swój organizm i znaleźć wewnętrzną harmonię.

Kto może ćwiczyć jogę?

Joga należy do jednych z najbezpieczniejszych form aktywności – zdradza Agnieszka Gil, właścicielka pracowni jogi i ceramiki Agni oraz wieloletnia instruktorka jogi. To wspaniała forma ćwiczeń dla osób, które chcą rozpocząć regularną aktywność fizyczną i uzyskać większą świadomość swojego ciała. Joga w harmonijny sposób pomaga budować siłę mięśni i poprawia koordynację całego ciała. Polecana jest osobom w każdym wieku, a praktykowana pod okiem profesjonalnego instruktora pozwala uniknąć ryzyka przetrenowania i nabawienia się urazów. Joga polecana jest osobom, które codziennie kilka lub kilkanaście godzin przesiadują w jednej pozycji i odczuwają przez to rozmaite bóle pleców, karku lub sztywność mięśni. Dzięki ćwiczeniom jogi można w bezpieczny sposób rozluźnić przeciążony kręgosłup.

Choć joga jest bezpieczna, nie powinny jej uprawiać osoby, u których występują nagłe skoki ciśnienia. Praktyki nie poleca się również w zaawansowanej osteoporozie. W każdym innym przypadku ten rodzaj ćwiczeń jest wręcz zalecany.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas