Materiał Partnera Czym jest trening medyczny?

Czym jest trening medyczny?

Aktywność fizyczna stanowi ważny element naszego życia. Codzienna dawka ruchu to recepta na zdrowie, lepszy nastrój i smukłą sylwetkę. Doskonale zdają sobie z tego sprawę osoby, które regularnie uprawiają sport. Niestety nawet najlepszym zdarzają się kontuzje i urazy, których leczenie wymaga współpracy z fizjoterapeutą. W powrocie do formy pomoże zaś trening medyczny. Co to takiego?

Trening medyczny – co go wyróżnia?

Trening medyczny kierowany jest do sportowców, którzy chcą odzyskać dawną formę po przebytym urazie bądź kontuzji. Zestaw ćwiczeń jest  ściśle dopasowany do potrzeb pacjenta i uwzględnia wszystkie ograniczenia i dysfunkcje organizmu powstałe na skutek uszkodzenia ciała podczas uprawiania sportu. Trening medyczny łączy w sobie również elementy rehabilitacji i ogólnego usprawniania. Z tego też względu coraz częściej stosuje się go u osób mało aktywnych fizycznie, seniorów i pacjentów, u których występują problemy ze zdrowiem. (np. otyłość, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze).

Gdzie szukać pomocy?

Trening medyczny jest bezpieczny i efektywny, o ile prowadzony jest przez odpowiednio wykwalifikowanego fachowca. Celem jest poprawa stanu osłabionych po urazie mięśni i stawów. Specjalista uczy pacjenta, jak poprawnie wykonywać konkretne ćwiczenia, by uniknąć podobnej kontuzji w przyszłości. Wszystko to wymaga kompleksowej wiedzy i doświadczenia z zakresu fizjoterapii, biomechaniki i trenerstwa.

Jakie są zalety treningu medycznego?

Zalet treningu medycznego jest tak wiele, że trudno wymienić je wszystkie. Przedstawimy jednak te najważniejsze. Oto one:

 • poprawa zakresu ruchu w stawach,
 • wzmocnienie siły i koordynacji mięśniowej,
 • poprawa mobilności,
 • eliminacja nieprawidłowych wzorców ruchowych,
 • poprawa czucia głębokiego i świadomości ciała,
 • zapobieganie urazom i kontuzjom,
 • przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego,
 • wzrost wydolności organizmu,
 • korekcja wad postawy,
 • poprawa gęstości kości,
 • atrakcyjniejsza sylwetka.

Warto zaznaczyć, że ćwiczenia fizyczne mają charakter funkcjonalny. Co to oznacza? Usprawniają one wykonywanie codziennych czynności, które z czasem mogą zacząć sprawiać nam trudność np. wstawanie z łóżka, wiązanie butów w pozycji stojącej czy sprzątanie.

Pamiętaj! Nie musisz być sportowcem, by skorzystać z dobrodziejstw treningu medycznego. Do fizjoterapeuty warto pójść nawet wtedy, gdy nic Cię nie boli i nie borykasz się z żadnym urazem. Podczas masażu specjalista wyczuje miejsca, które wymagają interwencji. Mikrourazy są bowiem powszechne i często nawet nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia.

Opracowanie:

Prywatna Praktyka Fizjoterapeutyczna Karol Kuzior

Chruszczobród , Mickiewicza 208

Podziel się