Artykuł sponsorowany Czym charakteryzuje się rower trekkingowy i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Czym charakteryzuje się rower trekkingowy i jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Na ulicach w trakcie pięknej pogody można spotkać wielu różnych zapalonych rowerzystów. Posiadają oni różnego rodzaju jednoślady – od szosowych, elektrycznych po crossowe i trekkingowe. Dlaczego warto wybrać ten ostatni, gdy lubimy jazdę w różnych warunkach i czym się dokładnie charakteryzuje? Sprawdź wszystko, co warto wiedzieć o tym najbardziej uniwersalnym rodzaju roweru.

Charakterystyka roweru trekkingowego

Rower trekkingowy sprawdza się właściwie w każdych warunkach jazdy. Można nim dojeżdżać codziennie do pracy lub wybrać się na kilkudniowe przejazdy po lasach bądź bezdrożach. Jeśli szukasz tak uniwersalnego jednośladu, którym będziesz mógł dojechać wszędzie, gdzie tylko zechcesz, to wybierz rower trekkingowy.

Najczęściej rowery takie są zwane także rowerami turystycznymi. Łączą w sobie cechy jednośladów górskich oraz szosowych. Charakteryzują się dużymi kołami, najczęściej 26-calowymi lub 28-calowymi, oponami o średniej szerokości, a także wytrzymałą ramą. Często posiadają także bagażnik, na którym można zamontować pojemne sakwy.

Na co zwrócić uwagę wybierając rower trekkingowy?

Wybierając rower trekkingowy, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Dzięki temu będzie można wybrać jednoślad, który będzie doskonale dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Przede wszystkim istotne jest skupienie się na rozmiarze ramy. Nie powinno się jej dobierać na podstawie wzrostu, gdyż każdy ma pewne różnice w proporcjach między tułowiem a nogami. Osoby o wzroście 170 cm niekoniecznie muszą mieć taką samą wysokość ramy. Aby zatem odpowiednio dobrać rozmiar roweru, należy zmierzyć długość dług od krocza po linię śródstopia. Ten wynik należy potem pomnożyć przez specjalny współczynnik, który wynosi 0,63. Następnie, jeśli rozmiar ramy danego roweru jest podawany w calach, to należy podzielić ten wynik przez 2,54 cm. Taki wynik wskaże nam prawidłowy rozmiar.

Warto wiedzieć, że w przypadku problemów z dobraniem jej wysokości, zawsze można zwrócić się do pracowników profesjonalnego sklepu, którzy chętnie nam pomogą. W Krakowie dobrze jest skorzystać z usług Secesja Centrum rowerowe.

Co jest jeszcze ważne?

Kolejną kwestią, której warto się przyjrzeć, jest rodzaj ramy – chodzi konkretnie o materiał. Najczęściej spotkać się można z wykonaniem ramy ze stali, aluminium lub karbonu. Te pierwsze są oczywiście bardzo wytrzymałe, jednakże są też ciężkie i podatne na korozje. W przypadku karbonowych warto wiedzieć, że są niesamowicie lekkie, ale też mało wytrzymałe. Najlepszym wyborem są ramy aluminiowe, które są stosunkowo lekkie, ale też w miarę sztywne i wytrzymałe.

Następną istotną kwestią jest rozmiar kół. Najczęściej wynosi od 26" do 28", a nawet 29"! Wybierając te o mniejszej średnicy, można mieć pewność, że będą one bardziej zwrotne, a także lżejsze. Przy większych kołach można rozwijać lepsze prędkości i mieć zagwarantowaną większą stabilność jazdy. Warto także wybierając konkretne koła, brać pod uwagę swój wzrost – dla osoby niskiej te o rozmiarze 29" mogą być za duże.

Kolejnymi rzeczami, którym koniecznie należy się przyjrzeć, są system zmiany biegów i hamulce. Najpopularniejsze w rowerach trekkingowych są tzw. V-Brake, czyli hamulce zaciskowe. Są świetne do jazdy w mało wymagającym terenie. W przypadku jazdy po terenach trudniejszych lepiej wybrać model roweru z hamulcami hydraulicznymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas