Materiał Partnera Czy warto mieć własny jacht motorowy?

Czy warto mieć własny jacht motorowy?

Dla wielu osób, które cenią sobie wypoczynek nad wodą, marzeniem jest zakup własnego jachtu. Nie da się ukryć, że jest to poważna decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania pod względem finansowym, jak i czasowym. Jeśli te dwa aspekty nie stanowią problemu, to własna jednostka z pewnością zapewni nam oraz bliskim osobom wyjątkowy sposób na spędzanie wolnego czasu.

Wymagane uprawnienia

Według polskich przepisów do sterowania łodzią motorową, które definiowana jest w zapisach jako jacht motorowy, nie trzeba posiadać patentu pod warunkiem, że moc silnika nie przekracza 10 kW. Dopuszczone jest także prowadzenie jednostek o mocy do 75 kW, o ile długość kadłuba nie jest większa niż 13 m i prędkość będzie ograniczona do 15 km/h. W innych przypadkach konieczne jest już posiadanie uprawnień w postaci podstawowego patentu Sternika Motorowodnego wydawanego przez Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego. To pozwala na sterowanie jachtami o każdej mocy, których kadłub nie jest większy niż 12 m po wodach śródlądowych i przybrzeżnych wodach morskich. Specjalną licencję muszą posiadać także osoby, które mają zamiar wykorzystywać swoją jednostkę do celów sportowych – holowania narciarzy wodnych.

Ilość czasu

Przy tradycyjnym trybie pracy zawodowej, kiedy na dłuższy urlop można sobie pozwolić raz lub dwa razy do roku, kupno własnej łodzi motorowej staje się kwestią dyskusyjną. Tym bardziej, jeśli miejsce stałego zamieszkania znajduje się w znacznej odległości od morza czy jeziora. Inwestycja w tego rodzaju jednostkę wodną to duże przedsięwzięcie, które wymaga zaangażowania w celu utrzymania jej w dobrym stanie technicznym. Przy takim trybie życia istnieje ryzyko, że nie będziemy w stanie wykorzystać całego potencjału, jaki drzemie w zakupionej łodzi. Aczkolwiek, jeśli sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, a pasja jachtingu nie mija od lat, to jest to doskonały pomysł na realizację swoich marzeń. Nie da się ukryć, że spędzenie całych wakacji na wodzie z rodziną lub przyjaciółmi to niezapomniane wrażenia.

Przygotowanie finansowe

Wydatki związane z zakupem łodzi motorowej, jak również jej utrzymania stanowią znaczne sumy, których trzeba być świadomym jeszcze przed nabyciem własnej jednostki. Ponadto decydując się na zostanie jej właścicielem, najlepiej wybierać te od renomowanych producentów, które będą cechować się wysoką jakością i długą, bezawaryjną eksploatacją. Takie łodzie oferuje między innymi firma Wiszniewski Boat Centre, znajdująca się na terenie Augustowa. Ich szeroki wybór pozwoli na dopasowanie jej do naszych oczekiwań, a przede wszystkim celów użytkowania. Inny jacht motorowy posłuży do spokojnych rejsów z zażywaniem kąpieli słonecznych, a jeszcze inny do intensywnego uprawiania sportów wodnych. Warto więc dobrze przemyśleć taki zakup, aby nie popełnić sporo kosztującego błędu. Niemniej jednak posiadanie własnej łodzi z pewnością daje nie tylko poczucie satysfakcji, ale również pełnej niezależności w odróżnieniu od korzystania z czarteru.

Opracowanie:

Wiszniewski Boat Centre

Augustów , Rajgrodzka 115

Podziel się