Materiał Partnera Bootfiting - jak dobrać dobre buty narciarskie?

Bootfiting - jak dobrać dobre buty narciarskie?

Narciarstwo jest niezwykle intensywną, ale i ekscytującą formą aktywności fizycznej. Mogą uprawiać ją zarówno dzieci, jak i dorośli. Ważne jest jednak, aby odpowiednio przygotować się do rozpoczęcia swojej przygody z tym sportem. Wielu osobom może nastręczać to pewnych trudności, a dotyczy to w szczególności narciarskiej odzieży oraz butów. Podpowiadamy więc, czym kierować się podczas doboru butów, aby jazda na nartach była jak najbardziej bezpieczna i komfortowa.

Co jest ważne podczas wyboru butów narciarskich?

Pojęcie bootfiting oznacza jak najdokładniejsze dopasowanie obuwia do parametrów stopy użytkownika. Jak wiadomo, zbyt luźny czy ciasny but może powodować dyskomfort, stres psychiczny, ale i wiele niebezpiecznych urazów. Podczas doboru produktu zwraca się więc na podstawowe wymiary stopy, takie jak długość oraz szerokość. 

Jak tłumaczą specjaliści z firmy Ekspert Sport: "Parametry zmierzyć można przy pomocy specjalnej miarki. Pamiętajmy jednak, aby zawsze robić to w pozycji stojącej, kiedy stopa osiąga przez nacisk całego ciała największe rozmiary". 

Na rynku dostępne są innowacyjne buty narciarskie, które dzięki materiałom, z jakich są wykonane, idealnie dopasowują się do stopy. Obuwie takie najpierw trzeba rozgrzać w piekarniku. Następnym etapem jest nałożenie na nie worków z lodem. Do czasu ostygnięcia narciarz musi stać w takich butach, aby worki z lodem schłodziły rozgrzaną skorupę. Bardziej profesjonalne sklepy sportowe używają w tym celu specjalnej maszyny z workami kompresyjnymi, które pod wpływem pompowanego ciśnienia dociskają skorupę buta, co umożliwia stworzenie idealnej formy, dopasowanej do anatomicznego kształtu stopy narciarza. Dzięki tym zabiegom buty o twardym flexie nie muszą być już niewygodne. Zwróćmy też uwagę na masę ciała, ale i umiejętności narciarza, co ma wpływ na dobór twardości buta oraz jego struktury. Na rynku możemy znaleźć więc buty twarde, przystosowane dla doświadczonych narciarzy oraz miękkie – dla tych, którzy stawiają na stokach swoje pierwsze kroki.

W jaki sposób dokonywać przymiarki butów na narty?

Badania pokazują, że ogromna część narciarzy jeździ w zbyt dużych butach. W punktach sprzedaży w wyborze obuwia często pomagają specjaliści, jednak warto wiedzieć, że buty narciarskie powinno się zawsze przymierzać na stojąco, ale z lekko ugiętymi nogami. Jest to pozycja, jaką naturalnie przybieramy podczas jazdy na nartach. Pamiętajmy też o tym, że dopasowanie butów musi odbywać się z zapiętymi wszystkimi klamrami. W przeciwnej sytuacji może nam się wydawać, że obuwie jest zbyt luźne, choć wcale tak nie jest. Warto dodać też, że dobrze dobrane buty w pozycji stojącej i wyprostowanej będą dawać użytkownikowi uczucie ucisku w palcach. Jest to zjawisko naturalne, a nawet pożądane. Dobrym pomysłem jest też spędzenie w interesujących butach kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu minut. Dzięki temu stopa dobrze się do nich dopasuje, a narciarz będzie miał pewność, że dokonał słusznego wyboru.

Podziel się