Materiał Partnera Zakup zbiorników na paliwo w internecie. Na co zwrócić uwagę?

Zakup zbiorników na paliwo w internecie. Na co zwrócić uwagę?

Wszystkie osoby i firmy przechowujące paliwo do własnego użytku powinny być wyposażone w zbiorniki o konstrukcji dwupłaszczowej. Ich zakup eliminuje obowiązek dojeżdżania na stację w celu zatankowania, co pozwala oszczędzić czas i pieniądze. Rolnik nieposiadający takiego zbiornika musi wiedzieć, że za niezgodne z wymogami przechowywanie oleju napędowego grożą konsekwencje finansowe. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego zbiornika.

Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwo

Polscy rolnicy zobowiązani są do magazynowania paliwa w specjalnych zbiornikach dwupłaszczowych. Są to zbiorniki dwuścienne wykonane z dwóch warstw stali lub tworzywa sztucznego. Najczęściej jest to jednak polietylen, który gwarantuje ich odporność na uszkodzenia mechaniczne, zmienne warunki atmosferyczne i szkodliwe promieniowanie UV. Zbiorniki dwupłaszczowe składają się ze zbiornika wewnętrznego, w którym magazynowane jest paliwo oraz płaszcza zewnętrznego, który musi pomieścić minimum 110 procent projektowej objętości oleju napędowego ze zbiornika wewnętrznego.

Zbiorniki dwupłaszczowe Deso wyposażone są w samozasysającą pompę elektryczną, przepływomierz cyfrowy, czujnik aktualnego poziomu oleju ze zintegrowanym czujnikiem przecieku pomiędzy płaszczami, samozamykający nalewak automatyczny z przewodem o długości 6 metrów oraz filtr usuwający z paliwa wodę i zanieczyszczenia mechaniczne. Zamykana na klucz obudowa zapewnia ochronę dystrybutora oraz przyłączy – dowiadujemy się w rozmowie ze specjalistą z firmy usługowo-handlowej MiM Mariusz Mańkowski ze Szczecina, która oferuje wysokiej klasy zbiorniki właścicielom zakładów produkcyjnych oraz gospodarstw rolnych.

Aktualnie obowiązujące przepisy na zbiorniki o pojemności powyżej 2500 l nakładają obowiązek ich rejestracji oraz płatnej kontroli okresowej, stąd najlepiej sprzedają się te o pojemności do 2500 l. Jednak, co w sytuacji, gdy rolnik nie kupi atestowanego dwupłaszczowego zbiornika na własne potrzeby? Wówczas pozostaje tankowanie na stacjach paliw, a za niezgodne z wymogami przechowywanie paliwa grożą konsekwencje finansowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika na paliwo?

Zbiornik o konstrukcji dwupłaszczowej musi być wyposażony we wlew umożliwiający zatankowanie go bezpośrednio z cysterny. Konieczne, aby posiadał czujnik odcinający dopływ paliwa w momencie maksymalnego napełnienia. Uzbrojony automatyczny pistolet nalewowy również powinien posiadać zabezpieczenie, które rozłączy pompowanie oleju napędowego, gdy zbiornik tankowanej maszyny będzie pełny. Obudowa zbiornika musi być zamykana na kluczyk lub kłódkę, dzięki temu osoby trzecie nie będą miały do niego dostępu.

Przed wyborem zbiornika, zwróćmy szczególną uwagę na jego producenta, odpowiednie atesty, certyfikaty oraz dokumentacje. Dobrze jest policzyć i zastanowić się, ile paliwa zużywamy w sezonie letnim i zimowym. Taka analiza pozwoli nam w pełni wykorzystać pojemność zbiornika, a przy tym nie przepłacić. Pojemność jest istotna również, jeżeli mowa o dalszym utrzymaniu naszej stacji paliw. Zbiorniki Deso o pojemności 2500 litrów to poręczny wybór, gdyż po zużyciu oleju napędowego możemy je przesuwać po podłożu lub przestawiać bez użycia maszyn. Te większe możemy bez problemu transportować, np. na widłach do palet. Mają one uzasadnienie, gdy park maszyn cechuje się większym zapotrzebowaniem na paliwo. Mowa tutaj o większej ilości pracujących maszyn, np. ciągników, kombajnów czy ładowarek. Co ważne, dobrej jakości paliwo, czyli takie, które pozbawione jest zanieczyszczeń, to podstawa bezusterkowej pracy nowoczesnych silników, dlatego czysty i solidny zbiornik z filtrem może być tutaj skutecznym zabezpieczeniem.

Podziel się