Materiał Partnera Wyjątkowy smak regionalnego mięsa, wędlin i serów

Wyjątkowy smak regionalnego mięsa, wędlin i serów

Produkty spożywcze muszą wyróżniać się wysoką jakością – powinny dostarczać odpowiednią ilość składników odżywczych i być przygotowane w sposób bezpieczny. Kluczowy jest również ich smak, dlatego warto postawić na wyroby pochodzące od lokalnego dostawcy, który zaproponuje regionalne wędliny, mięsa czy sery. Co dokładnie obejmuje rozbudowana oferta?

Do sałatek i kanapek

Wielu osobom trudno wyobrazić sobie idealne kanapki bez wędliny. Ta musi zapewniać jednak wyjątkowy smak i aromat, o co trudno przy zakupie wyrobów proponowanych przez sklepy należące do wielkich sieci. Produkty przygotowywane są bowiem w sposób masowy i tym samym z wykorzystaniem rozwiązań ograniczających ich walory smakowe, ale też wartości odżywcze. Z tego względu warto postawić na świeże wędliny pochodzące z regionalnych wytwórni, które oferowane są przez lokalnych dostawców. W ich ofercie znajdziemy przede wszystkim wiele typów kiełbas, które świetnie sprawdzają się chociażby jako przekąska.

Wędliny własnego wyrobu zapewniają niezapomniane wrażenia smakowe, dzięki czemu klienci kupujący je u lokalnych dostawców są zadowoleni i chętnie wracają w celu uzupełnienia asortymentu. Ewelina Niewiadomska prowadząca firmę rodzinną założoną przez Bożenę Pikorę, znaną w branży jako Ania Rzeźniczka, jest w stanie dostarczyć klientom wybrane przez nich wędliny przygotowywane w tradycyjny sposób, które są doskonałym źródłem wszelkich wartości odżywczych i wyrabia się je bezpiecznie oraz bez użycia chemicznych środków, np. antybiotyków. Co jeszcze znaleźć można w ofercie tego typu dostawców?

Mięso i ser

Zwolennicy spożywania mięsa zdają sobie sprawę z jego świetnych wartości odżywczych. Dostarcza dużo białka, przez co nie powinno go zabraknąć w diecie. Należy jednak pamiętać, że mięso musi pochodzić ze sprawdzonej ubojni. Regionalne punkty tego typu to miejsca, do których udają się lokalni dostawcy. W ich ofercie znaleźć można aromatyczną wieprzowinę w postaci schabu czy polędwiczek, ale też wołowinę. Czerwone mięso jest również jednym z wyrobów niezwykle często goszczących na polskich stołach.

Warto również pamiętać o serach – szczególnie popularne stają się regionalne przysmaki. Sery grądzkie, łomnickie, korycińskie czy wiele innych to rodzaje mlecznych wyrobów, które charakteryzują się niepowtarzalnym smakiem, ale też przyjemnym, specyficznym aromatem. Świetnie sprawdzają się nie tylko jako dodatek do kanapek, ale też np. przekąska do wina. Warto postawić na sery pochodzące od lokalnego dostawcy, który dla swoich klientów przygotował szereg wyrobów sprowadzonych wyłącznie od regionalnych producentów, co przekłada się na ich wysoką jakość.

Opracowanie:

Ewelina Niewiadomska

Wólka-Przekory 3

  • tel. 534 300 025

Podziel się