Artykuł sponsorowany Wady i zalety sprzedaży wysyłkowej

Wady i zalety sprzedaży wysyłkowej

Popularność internetu sprawia, że sprzedaż wysyłkowa wszelkiego rodzaju asortymentu staje się działalnością coraz bardziej dochodową. W tej chwili większość firm, które zajmują się sprzedażą stacjonarną posiada także internetową wersję swojego sklepu, a są nawet firmy, które zajmują się wyłącznie sprzedażą przez sieć, wprost z magazynów. Co sprawia, że prowadzenie sprzedaży internetowej jest dla tylu przedsiębiorców podstawą prowadzenia biznesu?

Dlaczego sprzedaż przez internet jest tak popularna?

Handel internetowy jest korzystny dla konsumentów, ponieważ ułatwia im porównanie cen i wybieranie odpowiadającego im towaru. Zwiększenie zainteresowania kupujących tą formą zakupów wpływa zatem na coraz większą ofertę w internecie. Każdy producent, przedstawiciel handlowy i sprzedawca chcą przecież dotrzeć do jak największej grupy klientów, a w sieci wydaje się to być szczególnie proste. Sprzedaż wysyłkowa stanowi też formę obniżenia kosztów, bo utrzymanie wirtualnej witryny jest znacznie tańsze, niż wynajem, czy zakup metrów kwadratowych powierzchni sklepu w kilku korzystnych miejscach. Dużą grupę przedsiębiorców posiadających sklepy internetowe stanowią osoby fizyczne, które w ogóle nie prowadzą sklepu stacjonarnego.

Co sprzedawać w internecie?

Zanim założy się sklep internetowy należy zastanowić się nad paroma podstawowymi sprawami, które determinują zasady prowadzenia tego rodzaju sprzedaży. Najważniejsze to odpowiedź na pytanie, czy zakładamy sklep po to, by sprzedawać konkretny towar, którym już handlujemy stacjonarnie, czy też najpierw myślimy o samym handlu, a potem dopiero będziemy zastanawiać się, czym będziemy handlować. W sieci handluje się niemal wszystkim, począwszy od kosmetyków i ubrań, poprzez meble, sprzęt AGD RTV, aż po na przykład części do maszyn rolniczych, jak to ma miejsce w przypadku firmy AGRO-SPJ. Sprzedaż wysyłkowa towarów, które są potrzebne wąskiej grupie odbiorców wydaje się być dobrym rozwiązaniem, bo mimo tego, że sprzedaż jest niższa, niż w przypadku towarów popularnych, to jednak zawsze można liczyć na zainteresowanie klientów i konkretne zyski. Przy małej konkurencji i niewielkich kosztach utrzymania witryny, taka sprzedaż powinna być opłacalna.

Nie wszystko można w internecie

Należy jednak najpierw sprawdzić, czy handel wybranymi produktami nie wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, które potencjalnie mogą pociągać za sobą dodatkowe opłaty. Z podniesieniem kosztów sprzedaży cena produktu będzie musiała wzrosnąć i przedsiębiorstwo stanie się wtedy mniej opłacalne. Z kolei decydując się na sprzedaż najbardziej popularnych artykułów, handlowiec będzie musiał liczyć się z bardzo dużą konkurencją i nieustannymi wahaniami cen. Istnieją też towary, których sprzedaż wysyłkowa w ogóle się nie opłaca, albo jest niemożliwa ze względów prawnych. Do tej pierwszej kategorii należą niektóre towary luksusowe, których jakości i wykonania nie da się sprawdzić na zdjęciu, a jedynie trzymając przedmiot w dłoni. Branża ślubna a zwłaszcza suknie ślubne także wykluczają możliwość sprzedaży bez udziału człowieka ze względu na szczególnie ceremonialny przebieg kupowania tego towaru, oraz zupełnie praktyczne przeróbki i poprawki stroju weselnego. Z kolei sprzedaż broni, materiałów chemicznych, czy alkoholu nie jest dopuszczalna ponieważ w przypadku tych pierwszych może być problem ze znalezieniem przewoźnika, który podejmie się transportu tego towaru od sprzedającego do nabywcy, a w przypadku wszystkich sprzedawca nie ma możliwości sprawdzenia dowodu tożsamości osoby kupującej.

Internet staje się globalnym sklepem i niewiele jest takich branż, w których sklepy internetowe nie mogą działać. Jednak przed podjęciem takiej działalności należy dobrze rozważyć, czy sprzedaż wybranego produktu przez internet jest rzeczywiście opłacalna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas