Artykuł sponsorowany Terminale płatnicze - wkrótce obowiązkowe?

Terminale płatnicze - wkrótce obowiązkowe?

Obecnie trwają dyskusje na temat obowiązkowego wprowadzenia do każdego przedsiębiorstwa terminali płatniczych, a także aplikacji przyjmujących płatności. Całkiem możliwe, że już niedługo w każdym sklepie i za każdą usługę będzie można zapłacić kartą. Projekt nosi nazwę: Ustawa o rozwoju płatności elektronicznych. Dokładna data jego wejścia w obieg nie jest jeszcze znana, ale można mieć pewność, że nastąpi to już niebawem. Kogo przepisy będą obejmowały? I jak ma to wyglądać w praktyce?

 

Jak będzie wyglądał obowiązek związany z terminalami płatniczymi?

Wszyscy przedsiębiorcy wkrótce będą musieli zapewnić klientom płatność bezgotówkową. W spełnieniu tego obowiązku pomoże Fundacja Polska Bezgotówkowa prowadząca Program Wsparcia Bezgotówkowego, który będzie miał pomóc w dofinansowaniu instalacji terminali oraz obsługi płatności bezgotówkowej.

 

Czy niektórzy przedsiębiorcy będą mogli uniknąć tych zmian? W drodze rozporządzenia jest możliwe zwolnienie z tego obowiązku niektórych firm. W takich sytuacjach będą uwzględniane kwestie techniczno-organizacyjne i wielkość nadużyć z nieewidencjonowanego obrotu w niektórych branżach. Obowiązek posiadania terminali płatniczych będzie również dotyczył organów administracji publicznej, w tym wszelakich urzędów. Płacenie gotówką oczywiście wciąż będzie możliwe.

 

Kasy fiskalne ONLINE – co to takiego?

Zanim obowiązek związany z płatnością bezgotówkową wejdzie w życiu, warto zainteresować się innym rozwijającym się, ustalonym przez organy prawne sposobem zarządzania sprzedażą. Kasy fiskalne ONLINE to nowe urządzenia fiskalne, które komunikują się z Centralnym Rejestrem Kas prowadzonym przez Szefa Krajowej Administracji. Repozytorium (czyli CRK) gromadzi różne dane, m.in.:

  • raporty dobowe,
  • paragony fiskalne,
  • dokumenty niefiskalne,
  • różne zdarzenia finansowe.
Ten rodzaj kas jest z pewnością łatwy do monitorowania i nie wymaga bezpośrednich wizyt pracowników Urzędu Skarbowego w placówce – tłumaczy przedstawiciel firmy D&D SERWIS

Od roku 2020 ich użytkowanie obowiązuje usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, od 1 stycznia 2021 roku – firm świadczących wyżywienie oraz sprzedających węgiel, koks i inne surowce na opał. Od 1 lipca 2021 roku przepisy obejmą również usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, medyczne, prawnicze i obiekty świadczące usługi związane z poprawą kondycji fizycznej.

 

Choć data wejścia w życie nowej ustawy o płatnościach elektronicznych nie jest jeszcze znana, już teraz warto zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia i monitorować zmiany w przypadku kas fiskalnych ONLINE.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas