Materiał Partnera Szkodliwość papierosów

Szkodliwość papierosów

Na szczęście moda na palenie papierosów mija. Społeczeństwo wreszcie ma świadomość ich szkodliwego działania. Na ulicach coraz rzadziej spotyka się ludzi z papierosami w ręku. Coraz częściej za to widać osoby z papierosami elektrycznymi. Są to często ludzie młodzi, którzy korzystają z nich dosłownie wszędzie. W komunikacji miejskiej, w klubach, czy w pracy.

Papierosy i ich szkodliwość

W 2017 roku do nałogowego palenia papierosów przyznało się 24% Polaków. Odsetek ten z roku na rok nieznacznie spada. Powody rzucania są najczęściej te same: Wysokie ceny, zła kondycja i szkodliwość dla zdrowia. Chyba już nikt nie ma wątpliwości, czy papierosy są szkodliwe. Szacuje się, że w papierosach znajduje się ponad 4000 związków chemicznych, z tego 40 to związki rakotwórcze. Osoby uzależnione od papierosów przede wszystkim mają obniżoną odporność, przez co są bardziej podatne na różnego rodzaju choroby. Oczywiście u palaczy występuje większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób nowotworowych. Najczęściej u palaczy występują nowotwory płuc, przełyku, tchawicy, krtani, krwi, nerek, wątroby oraz trzustki. Palenie szkodzi również uzębieniu. Częstsze u palaczy są choroby układu krążenia oraz układu oddechowego. Bardziej narażeni są również na wystąpienie cukrzycy, czy osteoporozy. Wpływa także negatywnie na płodność, zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nie wspominając o wpływie na dziecko, jakie wywołuje palenie podczas ciąży. Skutki palenia niekoniecznie muszą wystąpić od razu. Czasem ujawniają się one po kilku, lub nawet kilkunastu latach, po rzuceniu papierosów. Zagrażamy także osobom dookoła nas. Niestety, bierne palenie może być bardziej szkodliwe, od czynnego. Z badań wynika, że w wydychanym dymie papierosowym znajduje się więcej szkodliwych związków, niż w tym wdychanym, przez palacza czynnego. Dlatego arcyważne jest, aby nie palić w obecności innych osób, a w szczególności dzieci. Niestety, palenie papierosów uzależnia. Rzucenie palenia bywa trudne, a czasem niemożliwe. Jeśli więc palimy papierosy, ważne aby były to papierosy od sprawdzonego dostawcy, takiego jak hurtownia Wogez, która sprowadza wyroby tytoniowe tylko od zarejestrowanych producentów, których wyroby muszą spełniać odpowiednie normy.

Alternatywa dla papierosów

Alternatywą dla papierosów może być tytoń do żucia (mało popularny w Polsce), tabaka (tytoń do wciągania nosem) oraz coraz modniejsze e-papierosy. Mimo, że początkowo była mowa o nieszkodliwości e-papierosów, mit ten został szybciej obalony, niż mit o nieszkodliwości papierosów. Dla osób uzależnionych, a chcących rzucić palenie jest wiele środków, które mogą w tym pomóc. Można skorzystać z tabletek, bądź plastrów, które skutecznie pomagają w przezwyciężeniu uzależnienia. Są także różnego rodzaju ośrodki pomocy, do których jest także darmowa infolinia.

Podziel się