Artykuł sponsorowany Rodzaje i zastosowanie akumulatorów

Rodzaje i zastosowanie akumulatorów

Akumulatory to urządzenia, bez pomocy których niemożliwe byłoby działanie wielu urządzeń. Są one elektromechanicznymi źródłami zasilania. Energia elektryczna niezbędna do uruchomienia konkretnej maszyny lub przedmiotu powstaje dzięki zachodzącym w nich reakcjom chemicznym. Akumulatory złożone są z co najmniej jednego ogniwa. Wyróżnić możemy trzy rodzaje akumulatorów, które montuje się w wielu urządzeniach. Czym się one charakteryzują?

Akumulatory ołowiowo-kwasowe

Akumulatory ołowiowo-kwasowe są powszechnie stosowane w samochodach do wytwarzania prądu elektrycznego w celu zasilania instalacji elektrycznych, rozruchu silników i oświetlania tychże pojazdów. Akumulatory te złożone są z ogniw galwanicznych. Możliwe jest ich wielokrotne użytkowanie, dzięki ładowaniu za pomocą prądu. Pracę tego urządzenia można podzielić na dwa etapy, a są to: ładowanie i praca wlasciwa, a więc pobieranie energii z akumulatora. Podczas ładowania jest on odbiornikiem energii elektrycznej, która zostaje przetworzona na energię chemiczną, ta z kolei podczas jego pracy jest z powrotem zamieniana na elektryczną. Skutkiem jej poboru jest rozładowywanie akumulatora. Akumulatory ołowiowo-kwasowe stosuje się także między innymi w: zasilaczach UPS, systemach alarmowych i przeciwpożarowych, zasilaniach awaryjnych automatyki oraz różnorodnych urządzeniach mobilnych.

Akumulatory niklowo-wodorkowe

Akumulatory niklowo-wodorkowe zasilają przede wszystkim aparaty cyfrowe. Zazwyczaj są one złożone z kilku ogniw zawierających katodę z płytki niklowej i anodę ze stopu metalu. Takie pojedyncze ogniwo daje napięcie o wartości 1,2 V. Ładując tego rodzaju akumulator zapoczątkowujemy reakcję chemiczną, która polega na związaniu wodoru ze stopem metalu. Akumulatory te mają krótszy czas samorozładowywania niż starsze od nich akumulatory niklowo-kadmowe. Jednakże skutecznie wyparły je z rynku, gdyż kadm jest pierwiastkiem w negatywny sposób wpływający na stan środowiska naturalnego. Warto wiedzieć, że akumulator niklowo-wodorkowy jest obarczony w mniejszym stopniu niż jego poprzednik efektem pamięci, który polega na tym, że jeśli zaczniemy ładować nie do końca rozładowane ogniwo - zmniejszy się ogólna pojemność akumulatora.

Akumulatory to przydatne urządzenia, z którymi trzeba obchodzić się w odpowiedni sposób. Mikro to sklep wielobranżowy, który w swojej szerokiej ofercie asortymentowej posiada także różnego rodzaju akumulatory, zapewniając swoim klientom ich sprawne funkcjonowanie przez długi czas.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas