Materiał Partnera Pieczenie makowca – szczypta historii i garść porad

Pieczenie makowca – szczypta historii i garść porad

Makowiec to ciasto szczególne. Na polskich stołach od zawsze pojawia się tylko na najważniejsze okazje. Współcześnie są to Święta Wielkanocne i Wigilia, ale przed laty pieczony był także na Zielone Świątki, Środę Popielcową, Wielki Piątek czy ważne uroczystości rodzinne. Znany jest także pod innymi nazwami, takimi jak choćby strucla makowa czy makownik. Aby upiec idealny makowiec, musimy przede wszystkim wiedzieć, jak przygotować masę makową.

Makowiec – ciasto na specjalne okazje

Tradycyjny makowiec – jak ten dostępny w hurtowni Anpol – wykonany jest z ciasta drożdżowego lub krucho‐drożdżowego. Istotny jest przede wszystkim stosunek masy makowej do ciasta. Im jest on mniejszy, tym bardziej wykwintne i wyjątkowe jest nasze ciasto. Istotna jest także kwestia wzbogacenia masy makowej, do której powszechnie dodaje się rodzynki, orzechy czy skórkę pomarańczową. Dodatki także świadczą o randze danego makowca. Na szczególne uroczystości czy święta taka wzbogacona masa makowa będzie prezentowała się okazale i bogato, idąc w zgodzie z rangą wydarzenia, na którym pojawi się makowiec. W przeszłości ciasto tego typu pojawiało się tylko na stołach bogaczy. W zwykłych domach jedzono je na specjalne okazje, takie jak święta i ważne uroczystości rodzinne. To właśnie ta tradycja przetrwała do dzisiaj.

Jak przygotować masę makową?

W związku z tym, że to mak jest w makowcu najważniejszy, jego odpowiednie przygotowanie jest kluczowe. Pierwszy, wstępny etap przygotowywania masy makowej to jej ugotowanie. Mak powinien zostać wsypany do wrzącego mleka; cała procedura jego gotowania trwa zazwyczaj około 30 minut. Tak przygotowany mak musimy następnie dobrze odsączyć i kilkukrotnie zmielić. Druga z tych czynności nie bez powodu kojarzy się nam z mozolną pracą. Nasze babcie ucierały mak na makowiec w specjalnej makutrze – misce z chropowatym, karbowanym wnętrzem. Współcześnie możemy wykorzystać różnego typu maszynki ułatwiające mielenie maku, choć i tak czynność musimy powtórzyć kilkukrotnie, co znacząco wydłuża proces, zwłaszcza w przypadku maszynek ręcznych. Zmieloną kilkukrotnie masę makową słodzimy miodem, a następnie mieszamy z wybranymi bakaliami. Następnie umieszczamy masę makową na spodzie z ciasta. Wypiek może przyjąć różne formy. Najbardziej spektakularny wydaje się makowiec zawijany, pyszniąc się po przekrojeniu zamkniętą w jego wnętrzu spiralą z ciasta. Gotowe ciasto musimy jeszcze polukrować – najlepiej lukrem z domieszką soku z cytryny, którego smak idealnie komponuje się ze smakiem masy makowej.

Podziel się