Artykuł sponsorowany Osiedlowy sklep – przyjazne miejsce, gdzie zrobisz podstawowe zakupy

Osiedlowy sklep – przyjazne miejsce, gdzie zrobisz podstawowe zakupy

W dzisiejszych czasach, kiedy handel detaliczny został zdominowany przez wielkopowierzchniowe sklepy samoobsługowe, właściciele małych, osiedlowych sklepików muszą mocno się natrudzić, by utrzymać biznes i zachęcić klientów do zakupów właśnie u nich. To trudne zadanie, ale możliwe do zrealizowania. Zainteresowanie klientem, krótka rozmowa, a przede wszystkim asortyment, który spełni oczekiwania kupujących sprawiają, że małe sklepy mogą sobie dobrze radzić.

Potrzeby klientów i asortyment spełniający ich oczekiwania

Do osiedlowych, małych  sklepów najczęściej przychodzą te same osoby. Mieszkańcy pobliskich bloków, pracownicy okolicznych firm, uczniowie czy studenci. Warto przyjrzeć się jakie zakupy robią najczęściej. Jeśli sklep znajduje się w centralnym punkcie komunikacyjnym, niedaleko szkoły, przedsiębiorstw czy banków, jego klienci kupią produkty na śniadanie, gotowe kanapki, zestawy lunchowe, bądź wpadną po ciepłą kawę czy herbatę. W sklepach takich jak Żabka, popularne są stoiska z hot-dogami i ciepłymi napojami, obok których znajdują się świeże pączki, muf finki czy drożdżówki. Jednak małe sklepy odwiedzają też osoby z okolicy, które robią w nich podstawowe zakupy. Dlatego w takich miejscach, poza artykułami spożywczymi, nie może zabraknąć również produktów higienicznych. Osiedlowy sklep to dobre rozwiązanie kiedy wpadną niespodziewani goście. Można w nim zaopatrzyć się w dobry alkohol, słodkie i słone przekąski. Osiedlowy sklep to szansa na nawiązanie więzi z jego klientami i możliwość bliższego ich poznania. Dzięki braku takiej anonimowości, jak w marketach, właścicielom małych sklepów o wiele łatwiej jest poznać potrzeby i oczekiwania klientów, a to sprawia, że miejsce to, dzięki dbaniu o wysoką jakość produktów i obsługi, ma większą wartość.

Dobrze zaprojektowana przestrzeń

W każdym małym sklepie przestrzeń powinna być zaplanowana w taki sposób, by klient miał łatwy dostęp do produktów i bez problemu mógł po nie sięgnąć. Wystarczy kilka prostych alejek. Na pewno przydadzą się regały chłodnicze na nabiał oraz na napoje, regał na pieczywo, jak też owoce i warzywa. W małych sklepach ważne jest, by mimo niewielkiej przestrzeni, asortyment był dobrze wyeksponowany, a produkty objęte promocją widoczne gołym okiem. Produkty alkoholowe oraz wyroby tytoniowe powinny znajdować się za ladą sklepową, by nie kusiły małoletnich klientów.

Sezonowość

W małych sklepach bardzo ważny jest odpowiedni dobór asortymentu. Należy zwrócić uwagę na co w danym momencie jest popyt. Dlatego warto postawić przede wszystkim na produkty sezonowe. Wiosną i latem dużą popularnością będą cieszyły się produkty na grilla, lody, zimne napoje oraz piwo. Jesień to okres, kiedy kupuje się więcej kawy i herbaty, jak też miodów, chusteczek higienicznych czy środków na przeziębienie i ból gardła. Zaś grudzień jest czasem, w którym największym zainteresowaniem cieszą się wyroby z czekolady, korzenne przyprawy oraz alkohole takie jak szampany czy wina.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas