Artykuł sponsorowany Jakie są rodzaje wędlin?

Jakie są rodzaje wędlin?

Smak i aromat – wszystko to jest efektem odpowiedniego komponowania składników i długotrwałej obróbki. Istnieje bardzo wiele rodzajów wędlin. Jest wiele lokalnych specjałów, które znają wszyscy, jak np. kiełbasa krakowska. Znajomość sposobu wyrobu i cech charakterystycznych pozwala na bardziej świadomą konsumpcję i określenie indywidualnych preferencji.

Jak wyrabia się wędliny?

Do wyrobu wędlin stosuje się różne gatunki mięsa i przyprawy, ale i wykorzystywane są także odmienne techniki. W pierwszej kolejności wybrane mięso jest peklowane w celu konserwacji i rozdrabniane. Przez kilkanaście godzin jest masowane, by jego struktura stała się bardziej jednolita i gładka. Tak spreparowane umieszcza się w naturalnej lub sztucznej osłonce. 

Następnie ma miejsce wędzenie i obróbka termiczna. Po niej mięso zostaje wystudzone. Ze względu na długość przydatności do spożycia, wędliny dzieli się na trwałe, czyli mocno wędzone (suche kiełbasy), a także półtrwałe oraz nietrwałe (o wysokiej zawartości wody). Duże znaczenie w podziale na gatunki ma dobrana mieszanka przypraw i rodzaj mięsa. Salceson wykonuje się z podrobów, z kolei wędzonki stanowią jeden blok mięsa. Wędliny mogą być również puszkowane w formie konserwy.

Gatunki wędlin w Polsce i na świecie

Globalizacja przyczyniła się do rozpowszechnienia w Polsce nowych gatunków wędlin. W hurtowni wielobranżowej Leny Rogalskiej otrzymać można przeróżne produkty, a bogaty wybór łączy się z dużą dbałością o jakość oferowanych produktów. Włoskie salami znajduje się na wszystkich półkach sklepowych. Mało kto jednak wie, że ta sucha kiełbasa wykonywana była z osła. Obecnie stosuje się mięso wieprzowe lub wołowe. Salami jest doceniane za jego długą przydatność do spożycia. 

Na polskich stołach popularne są wędzonki. Szynki, schaby czy boczki występują w wielu tradycyjnych daniach. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć kiełbasy białej, którą wykonuje się z wieprzowiny. Za jej kolor odpowiada tłuszcz, z kolei popularne jest podawanie jej w formie parzonej.

Kuchnia włoska bardzo dobrze przyjęła się w polskich realiach. Jest to zauważalne na przykład na podstawie popularności szynki parmeńskiej. Surowa szynka poddawana jest jedynie suszeniu, a następnie krojona na bardzo cienkie plastry. W efekcie odznacza się ona delikatnym smakiem. Wieprzowe chorizo również zyskuje coraz więcej zwolenników. Wyróżnia ją wyrazisty pikantny smak i paprykowy aromat.  Wschodni sąsiedzi stworzyli wędlinę zwaną kindziuk. Litwini postawili na dużą ilość pieprzu i twardą strukturę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas