Jaką żywność najchętniej kupują Polacy przez internet?

Jaką żywność najchętniej kupują Polacy przez internet?

Branża handlu internetowego rozwija się dynamicznie, obejmując już nie tylko tak popularne kategorie, jak RTV/AGD, odzież, obuwie, książki, filmy czy kosmetyki, ale i wkraczając w nisze. Polacy powoli, lecz coraz chętniej kupują online również żywność. Po części przyczyną są tu niedziele handlowe i utrudnienia związane z przepisami o zakazie handlu, coraz większe też znaczenie ma jednak… zwyczajna wygoda takiej formy zakupów. W niniejszym artykule przyglądamy się, jakiej żywności Polacy najczęściej szukają w sieci.

Magia zakupów a realne utrudnienia

Ktokolwiek choć raz udał się na większe zakupy spożywcze do hipermarketu (zwłaszcza przed rozpoczęciem weekendu lub w przededniu świąt), ten ma świadomość, że kupowanie żywności w takich okolicznościach może nie należeć do najprzyjemniejszych. W zasadzie z przysłowiowej magii zakupów pozostaje niewiele: w magiczny sposób znikają co najwyżej pieniądze z portfela, a w zamian za to, poza kupionymi towarami dostajemy gratis także przeciskanie się między setkami innych konsumentów, hałas i niekończące się kolejki. Do tego dochodzi jeszcze kwestia dojechania do sklepu, znalezienia sobie miejsca na parkingu, powrotu i zaniesienia ciężkich zakupów do domu, a w końcu – potrzeba poradzenia sobie z powstałymi w ten sposób frustracją i stresem. Nic dziwnego więc, że sięgamy po zakupy spożywcze online: według badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej [1] na grupie 2157 osób w 2018 roku już 16% ankietowanych wybierało regularnie taką formę kupowania żywności, przedkładając ją nad konwencjonalne zakupy. I choć wciąż jeszcze większość osób odwiedza raczej tradycyjne sklepy spożywcze, to trendy pokazują, że obroty sklepów online z żywnością rosną i rosnąć będą.

Najchętniej kupowana w polskim internecie żywność

W typowym polskim e-koszyku znajdziemy różne towary, przede wszystkim jednak te ciężkie i niewygodne w przeniesieniu: napoje, soki oraz alkohol. Motywacją konsumencką będzie tu najczęściej wygoda, ale też chęć zrobienia zapasów lub przygotowania się do przyjęcia. Z podobnych powodów kupujemy również pieczywo, owoce i warzywa, produkty suche (makarony, kasze, ryż) czy mrożonki. Dla coraz większej grupy osób kupienie w internecie produktów spożywczych staje się wybawieniem w przypadku choroby własnej lub dziecka, albo w przypadku innego powodu niemożności opuszczenia domu.

Oddzielną kategorią wyjątkowo popularnych artykułów okazują się być produkty ekologiczne, żywność bio i superfoods, które w tradycyjnych sklepach zwykle są trudno osiągalne. Jeżeli w okolicy zamieszkania internauty nie znajduje się sklep ze zdrową żywnością, to zakup online jest dla niego jedynym rozwiązaniem. W przypadku zdrowej żywności dochodzi jeszcze jeden argument – dostępność i cena asortymentu. Sklepy online sprzedające tego rodzaju produkty mają najczęściej szerszy niż sklepy tradycyjne asortyment, a także bardziej atrakcyjne ceny (brak kosztów utrzymania sklepu, brak marży, mniejszy koszt zatrudnienia obsługi). O skali zjawiska niech świadczy fakt, że według analiz, branża żywności ekologicznej rozwija się co roku o 30% i coraz więcej rodaków zaczyna doceniać walory eko-jedzenia. Do tej dobrze rozwijającej się grupy warto jest dopisać rzemieślnicze produkty regionalne, przetwory, zioła, herbatki i napary, suplementy diety i inne, znane z babcinych opowieści wyroby.


[1] „E-grocery w Polsce – zakupy spożywcze online” – publikacja z roku 2018.

Podziel się