Materiał Partnera Decoupage - od czego zacząć przygodę ze zdobieniem przedmiotów?

Decoupage - od czego zacząć przygodę ze zdobieniem przedmiotów?

Decoupage jest techniką zdobienia powierzchni przy użyciu dekoracji z papieru. Można w ten sposób tchnąć nowe życie w szkatułki, flakony, czy porcelanę. Jest to przy tym technika niezbyt skomplikowana, dzięki czemu każdy może zacząć przygodę z decoupagem, bez względu na zdolności manualne. Jakie narzędzia i materiały powinny znaleźć się w wyposażeniu początkującego artysty? Od jakich technik zdobienia zacząć? Dowiesz się tego z naszego poradnika.

Od jakich technik zdobienia zacząć?

Zdobienie techniką decoupage’u polega na przyklejeniu do powierzchni wybranego przedmiotu dekoracji wyciętej z papieru i jej odpowiednie zabezpieczenie tak, by mogła przetrwać długie lata.

Najczęściej do zdobienia wykorzystuje się serwetki - stąd niekiedy spotykana nazwa „technika serwetkowa” - a także papier ryżowy.

Rozpoczynając przygodę z decoupagem najlepiej wybrać podstawowe metody dekorowania i proste w formie przedmioty. Może to być szkatułka, butelka, czy porcelanowy kubek.

Jak radzą pracownicy sklepu internetowego Scrapek - jeśli powierzchnia jest zbyt gładka, aby możliwe było jej bezpośrednie pokrycie farbą, konieczne jest wcześniejsze nałożenie podkładu. Dopiero wówczas można przystąpić do malowania. W zależności od planowanego do osiągnięcia efektu wykorzystuje się do tego wałek lub pędzel. W pierwszym przypadku farba będzie jednolicie rozłożona, w drugim natomiast utworzy się delikatna struktura nadana przez włosie pędzla.

Gdy farba wyschnie, można przystąpić do podstawowej formy dekorowania, czyli przyklejenia dekoracji wyciętej z papieru. Wymaga to wiele precyzji i delikatnego obchodzenia się z serwetką lub z papierem ryżowym. Zbyt gwałtowne nakładanie kleju może porwać strukturę ozdoby, przez co efekt całej pracy będzie daleki od zamierzonego.

Zwieńczeniem prac  jest pokrycie całej powierzchni wybranego przedmiotu lakierem. Niekiedy konieczne jest nałożenie kilku warstw, aby papierowe zdobienie wtopiło się w całość, tworząc wrażenie namalowanego.

Wraz z doskonaleniem umiejętności decoupage’u, można sięgać po bardziej skomplikowane techniki. Pięknie prezentuje się postarzanie powierzchni przez użycie preparatu do spękań, czy patyny. Dekoracje świąteczne, czy świeczniki warto natomiast ozdabiać z użyciem dodatkowych elementów trójwymiarowych odpowiednio wtopionych w tło.

Te i inne zaawansowane techniki wymagają jednak sporo umiejętności. Nie warto porywać się na nie początku, nie mając jeszcze odpowiedniego warsztatu, ponieważ można się zniechęcić przez to do tej techniki zdobienia przedmiotów.

Co powinno znaleźć się w koszyku zakupowym początkującego artysty-hobbysty?

Podstawowy warsztat początkującego artysty-hobbysty, powinien zawierać artykuły do decopuage’u takie, jak:

  • podkład (grunt pod farbę),
  • farba akrylowa,
  • klej satynowy wodoodporny,
  • lakier,
  • papier ryżowy lub serwetki ozdobne,
  • pędzle i wałki.

Wybierając podkład najlepiej zdecydować się na akrylowy. Doskonale przygotowuje on powierzchnię przedmiotu do dalszej pracy. Nie tylko wypełnia szczeliny, ale również tworzy strukturę, umożliwiająca jej pomalowanie. Jest niezbędny przy zdobieniu śliskich butelek, metalu, tworzyw sztucznych czy porcelany.

Farby akrylowe powinny być preparatami przeznaczonymi do decoupage’u. Szybko schną i łatwo się rozprowadzają. Dzięki temu nie tworzą się nieestetyczne zacieki i porowate struktury.

Aby zabezpieczyć całą pracę, nie może w warsztacie początkującego artysty-hobbysty zabraknąć również lakieru. Można wybrać pomiędzy matowym a błyszczącym. Każdy pozwoli uzyskać odmienny efekt. Obecnie dostępne są na rynku preparaty 2w1, które łączą w sobie klej i lakier. Jest to rozwiązanie bardziej ekonomiczne i sprawdzi się z pewności u tych osób, które nie są pewne, czy chcąc dłużej zajmować się decoupagem.

Rozważając zakup serwetek lub papieru ryżowego, warto zdecydować się na takie, o nieskomplikowanych motywach. Wówczas ich wycięcie i przyklejanie nie będzie wyzwaniem ponad siły. Ponadto dobrym pomysłem jest wybranie zdobienia, którego tło ma kolor zbliżony do farby akrylowej, jaką został pokryty przedmiot. Sprawi to wrażenia, jakby dekoracja została własnoręcznie namalowana, a nie wycięta z papieru.

Nie bez znaczenia dla jakości pracy są również pędzle. Powinny być one na tyle miękkie, by nie uszkodzić powierzchni papieru. Najlepiej wybrać więc te, wykonane z naturalnego włosia. Warto przy tym sprawdzić, czy poszczególne włoski nie wypadają. W trakcie pracy mogłyby bowiem pozostawać w lakierze czy kleju, co popsułoby estetykę całej pracy. Bynajmniej nie o taki efekt chodzi w decoupage’u.

Opracowanie:

Scrapek Halina Świerkot

Pilchowice , Skarbnika 2

Podziel się