Artykuł sponsorowany Żywienie krów jako rozwiązanie systemowe

Żywienie krów jako rozwiązanie systemowe

Sposób żywienia krów w gospodarstwie jest jednym z głównych czynników wpływających na wydajność stada oraz jakość i skład chemiczny produkowanego mleka, zatem wybór odpowiednich rozwiązań w tym obszarze przekłada się istotnie na wyniki finansowe hodowli. Obecnie producenci mleka coraz częściej rezygnują z tradycyjnych metod żywienia krów na rzecz systemów TMR (total mixed ration – wymieszana dawka całkowita).

Na wydajność krowy mlecznej wpływa oczywiście nie tylko żywienie, ale też jej ogólna kondycja, potencjał genetyczny oraz sposób zarządzania hodowlą. Zdrowa, dobrze utrzymana krowa o wysokim potencjale genetycznym jest w stanie wyprodukować rocznie nawet 10000 litrów mleka. Biorąc pod uwagę fakt, że przeszło 90% krów w krajowych gospodarstwach należy do rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, czyli o świetnym potencjale, uzyskanie lepszych wyników produkcyjnych jest możliwe poprzez wdrożenie odpowiednich systemów żywienia.

Wyzwania w żywieniu bydła mlecznego

Podstawowym warunkiem właściwego przebiegu laktacji i składu mleka jest dostarczenie krowom dawki pokarmowej prawidłowo zbilansowanej pod względem energii i zawartości białka. W szczytowym okresie laktacji potrzeby pokarmowe krów przekraczają ich możliwości pobrania z paszy niezbędnych składników pokarmowych, w związku z czym uruchamiane są rezerwy z organizmu. Najlepszym sposobem na zwiększenie koncentracji energii w pokarmie jest sporządzanie pasz objętościowych. Przyjmuje się, że udział suchej masy pochodzącej z pasz objętościowych w dawce pokarmowej powinien wynosić ok. 50%, ponieważ w prawidłowym żywieniu krów niezbędne są również mieszanki treściwe, oparte w dużej mierze na ziarnach zbóż.

Tradycyjne i systemowe żywienie krów mlecznych

Na utrzymanie zdrowotności krów w okresie laktacji wpływa przede wszystkim dobór jakościowy składników pasz treściwych oraz stosowana w gospodarstwie technika żywienia. W technice tradycyjnej, gdzie pasze objętościowe podawane są bez ważenia, nie możemy mówić o dokładnym odmierzeniu poszczególnych składników dawki. Dodatkowym problemem jest codzienna zmienność w dostarczanych dawkach, co przekłada się ujemnie na środowisko żwacza – mówi ekspert z firmy Alima-BIS.

Precyzyjne odmierzenie poszczególnych składników dawki jest możliwe wyłącznie przy stosowaniu paszowozu wyposażonego w wagę. Składniki dawki w wozie paszowym są przerabiane i dokładnie mieszane za pomocą ślimaka, dzięki czemu uzyskujemy jednolitą strukturalnie mieszankę treściwą, której skarmianie ogranicza ryzyko wystąpienia kwasicy żwacza. 

Metoda żywienia krów z wykorzystaniem paszowozów to właśnie system TMR. Stosowanie systemu TMR pozwala na połączenie pasz objętościowych, treściwych i ewentualnych dodatków w taki sposób, że uzyskujemy całkowicie wymieszaną paszę, stanowiącą kompletną dawkę pokarmową dla bydła. Dokładne wymieszanie wszystkich składników dawki uniemożliwia krowom wyjadanie poszczególnych, najbardziej smakowitych składników mieszanki, co sprzyja optymalnemu pokryciu zapotrzebowania na energię wszystkich zwierząt w stadzie. 

 

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas