Artykuł sponsorowany Zastosowanie młóta browarnianego w hodowli zwierząt

Zastosowanie młóta browarnianego w hodowli zwierząt

Młóto browarniane to odpad uboczny procesu produkcji piwa. Powstaje podczas filtrowania brzeczek przednich i cechuje się wysoką zawartością składników odżywczych, przez co doskonale sprawdza się jako dodatek w żywieniu zwierząt – uzupełnia ich dietę w łatwo przyswajalne białka, witaminy z grupy B, witaminy A oraz E. Przyjrzyjmy się bliżej temu surowcowi i jego zaletom.

Produkcja i zastosowanie młóta browarnianego

Źródłem uzyskiwania wysłodzin browarnianych jest produkcja piwa typu pilzner. Młóto browarniane jest odpadem powstającym podczas warzenia piwa po procesie filtracji brzeczki przedniej w kadziach zaciernych i takiej formie może być podawane zwierzętom hodowlanym. Wysokiej jakości młóto ma w swojej ofercie jeden z czołowych dystrybutorów wysłodzin browarnianych, firma Domino. Świeże młóto ma wysoką zawartość wody, przez co może być podawane jedynie przez kilka dni. Aby nie uległo zepsuciu, należy poddać je zakiszeniu lub suszeniu, przy czym młóto mokre i suche mają inną zawartość składników odżywczych. W młócie mokrym znajduje się:

  • 7% czystego białka,
  • 2% tłuszczu,
  • 4% błonnika,
  • 1% składników mineralnych.

W młócie suchym natomiast jest:

  • 35% czystego białka,
  • 15% błonnika
  • 7% tłuszczu,
  • 5% składników mineralnych.

Młóto browarniane jest ponadto źródłem niektórych białek tłuszczu surowego, cukrów strukturalnych oraz związków fosforu i wapnia. Jest ono bogate w liczne makro i mikroelementy, w tym witaminy z grupy B (B1, B2, B4, B5), A oraz E, aminokwasy. Wysoka zawartość białka sprawia, że młóto ma właściwości mlekopędne. Ze względu na niską cenę oraz liczne zalety, wysłodziny browarniane wykorzystywane są jako dodatek do pasz dla bydła hodowlanego oraz trzody chlewnej.

Poprawne dawkowanie młóta browarnianego

Samo przyjmowanie składników odżywczych nie wystarczy, by zadziałały one właściwie. Zarówno w przypadku ludzi, jak i zwierząt istotny jest umiar i odpowiednie dawkowanie. Nie inaczej jest w przypadku wysłodzin browarnianych, które, podawane zwierzętom należycie, przyniosą wiele korzyści, a dawkowanie w sposób nieodpowiedni – jedynie zaszkodzą ich zdrowiu.

Obok wspomnianych wcześniej właściwości młót browarniane pozytywnie wpływa też na smak mieszanki paszy, przez co zwierzęta hodowlane chętniej pobierają suchą masę. Wysłodziny powinny być podawane w mieszankach z kiszonką kukurydzianą, trawami lub z dodatkiem roślin strączkowych. Dzienne dawkowanie młóta powinno mieścić się w ilości od 5 do 20 kg na sztukę. W przypadku krów optymalna dawka wynosi od 2 do 5 kg dziennie na cielaka  oraz 2-3 kg młóta na każde 100 kg masy dla opasów.

Inaczej wygląda to w przypadku trzody chlewnej. Tu ilość młóta w paszy uzależniona jest od zawartości włókna w pozostałych składnikach mieszanki paszowej. Wysłodzin będzie mniej, jeśli mieszanka zawiera nasiona owsa lub śrutę rzepakową. Jeśli mieszanka podawana jest lochom karmiącym, warto poddać paszę natłuszczaniu. Wysłodziny mogą zastępować w diecie trzody chlewnej otręby. Ich zaletą jest tu brak monotoksyn, które można znaleźć w otrębach, a które stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierząt.

Przekroczenie zalecanej dziennej dawki młóta u bydła może skutkować biegunkami, a także obniżeniem zawartości tłuszczu w mleku. Pojawić mogą się także problemy przy rozrodzie i okresie okołoporodowym. Wysłodziny browarniane podawane bez śruty zbożowej mają niską zawartość energii potrzebną do normalnego funkcjonowania. Młóto powinno być traktowane jako pasza treściwa i z tego powodu nie należy łączyć jej z paszami objętościowymi.

Źródła uzyskiwania młóta browarnianego

Wspomnieliśmy już, że wysłodziny browarne są produktem ubocznym warzenia piwa po jego odfiltrowaniu w brzeczkach przednich. Dlatego też głównym, a właściwie jedynym producentem młóta są browary. Nie one jednak prowadzą jego sprzedaż, ale specjalizujące się tym firmy. Jest tak dlatego, że transport młóta browarnianego podlega podobnym wymaganiom co transport innych pasz. Konieczne jest zapewnienie dostawie właściwych warunków oraz uzyskanie pozwolenia od Powiatowego Lekarza Weterynarii. Tylko to daje gwarancję, że towar spełnia wszelkie normy sanitarne i może być bezpiecznie podawany zwierzętom. Wiąże się to z licznymi formalnościami, którymi browar nie chce się zajmować. Sprawna dystrybucja młóta wysokiej jakości jest więc możliwa dzięki istnieniu firm, które tym właśnie się zajmują. Szczyt produkcji wysłodzin przypada na wiosnę i lato – wtedy też na rynku dostępny jest produkt najwyższej jakości. Najczęściej dostawcy młóta browarnianego oferują surowiec w świeżej postaci, ale dostępne jest ono również w postaci zakiszonej lub wysuszonej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas