Artykuł sponsorowany Zastosowanie folii w rolnictwie

Zastosowanie folii w rolnictwie

Folia to rodzaj cienkiego tworzywa sztucznego, które właściwie każdy z nas zna i stosuje we własnym gospodarstwie domowym, chociażby do pakowania i zabezpieczania produktów żywnościowych. Jednak zastosowanie konkretnych rodzajów folii może być dużo szersze. Obecne są one również na wyposażeniu gospodarstw zajmujących się produkcją rolną. Do jakich celów się je wykorzystuje?

Tunele dla roślin

W gospodarstwach specjalizujących się w hodowli roślin takich jak pomidory czy ogórki, a także ciepłolubnych roślin ozdobnych, przezroczysta folia rolnicza stosowana jest między innymi w budowie specjalnych tuneli.

- Tunele te, podobnie jak szklarnie, mają za zadanie stworzyć dla roślin specyficzny mikroklimat, który nie będzie zmieniał się wraz ze zmianami pogody na zewnątrz – mówi specjalista firmy Kagenfol - Dzięki temu hodowla roślin nie jest uzależniona od pory roku. Folia przepuszcza światło słoneczne i promieniowanie UV, niezbędne roślin dla utrzymania procesu fotosyntezy, jednocześnie jednak skutecznie zatrzymuje ciepło i wilgoć w obrębie konstrukcji tunelu.

Zabezpieczanie kiszonek

Sianokiszonka wykorzystywana jest w hodowli zwierząt w charakterze paszy. Przygotowuje się ją poprzez umieszczenie posuszonej zawartości roślinnej w specjalnym foliowym rękawie i pozostawienie tam przez pewien czas, do momentu w którym zawartość zacznie fermentować. Tak przygotowana pasza charakteryzuje między innymi bardzo wysoką zawartością. Ważne jest, żeby kiszonka nie miała dostępu do powietrza i wilgoci, dlatego w charakterze rękawa używa się szczelnej folii.

Zabezpieczanie roślin

W szkółkach roślin folia może być stosowana do zabezpieczania okazów takich jak niewielkie drzewa, krzewy czy kwiaty przed mrozem. Używa się jej również bardzo powszechnie do zabezpieczania przed deszczem pryzm siana czy pasz.

Produkcja worków

Worki foliowe są bardzo często wykorzystywane do przechowywania i transportu towarów związanych z rolnictwem – zarówno tych wykorzystywanych w produkcji, jak i już gotowych produktów gospodarstwa rolnego. Wynika to z licznych jej zalet między innymi:

  • Wysokiej wytrzymałości na uszkodzenia – im grubsza folia, tym mniej jest podatna na rozerwanie i przebicie
  • Wysoka szczelność – dzięki temu produkty w nią zapakowane są skutecznie chronione przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć i zanieczyszczenia
  • Lekkość – nawet duże opakowania z folii mają bardzo niewielką masę, przez co nie wpływają znacząco na ciężar całego ładunku. Jest to istotne między innymi z punktu widzenia transportu – zbyt ciężkie opakowanie mogłoby wpłynąć na zmniejszenie ilości towaru, który można jednorazowo przewieźć
  • Łatwe pakowanie – opakowania foliowe zamyka się przy pomocy specjalnych zgrzewarek. Mogą być one wyposażone w uchwyty, które ułatwiają przenoszenie produktu
  • Łatwa utylizacja – folia rolnicza jest produktem nadającym się do recyklingu, przez jej zastosowanie nie wpływa znacząco na stan środowiska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas