Artykuł sponsorowany Zalety stosowania młóta browarnianego w karmieniu krów mlecznych

Zalety stosowania młóta browarnianego w karmieniu krów mlecznych

Hodowcy krów mlecznych mają do wyboru wiele rodzajów pasz. Jednym z nich jest młóto browarniane, stanowiące odpad po produkcji piwa. Obecnie cieszy się ono coraz większą popularnością.

Czym jest młóto browarniane?

Młotem browarnianym nazywamy odpady z produkcji piwa, w postaci nierozpuszczalnych składników zacieru – osadu, kiełek, łusek i drobin słodu – które powstają w kadzi filtracyjnej. Przez wiele lat młóto było produktem stwarzającym pewne problemy, gdyż było go bardzo dużo, a nie znajdywano dla niego żadnego zastosowania. W końcu, w wyniku analiz składu młóta stwierdzono, że będzie ono dobrze spisywać się w roli dodatku białkowego do paszy dla trzody chlewnej i bydła – w tym krów mlecznych.

Zalety stosowania młóta

Młóto browarniane jest powszechnie wykorzystywane przez hodowców krów mlecznych jako dodatek do pasz. Jego zalety to:

  • Duża zawartość białka – dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie kosztów produkcji mleka. Z tej samej objętościowo ilości paszy z dodatkiem młota możliwe jest wyprodukowanie większej ilości mleka, niż z paszy bez młóta.
  • Wysoka zawartość substancji odżywczych – młóto zawiera w sobie witaminy z grupy B oraz witaminy A i E, a także dużą ilość mikro- i makroelementów.
  • Poprawa smaku paszy – młóto jest smaczne, pasza z jego dodatkiem jest chętniej zjadana, zatem nie ma problemu z pobieraniem dawki. Krowy zjadają dokładnie tyle paszy, ile im się podaje.

Na co uważać podczas podawania młóta

Mimo swoich zalet, młóto posiada pewne wady, które sprawiają, że należy skarmiać je bardzo uważnie. Przede wszystkim: ponad 70% młóta stanowi woda, dlatego jest ono produktem o bardzo krótkim terminie przydatności. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno suszonego młóta, czyli takiego, którego wilgotność spadła do ok 13% - można je przechowywać w opakowaniach typu BigBag lub w silosach. Metodą przechowywania mokrego młóta jest jego kiszenie, np. w rękawach. W ten sposób poprawiamy jego wartości odżywcze. Jeśli nie zdecydujemy się na konserwację młóta, możemy je przechowywać na przykrytych pryzmach – najlepiej usypywać je na betonowych platformach o lekkim spadku, dzięki czemu woda z młóta będzie mogła swobodnie spływać. W takich przypadkach należy skarmiać młóto w przeciągu kilku dni od przywiezienia go od dostawcy (wiodącym na polskim rynku dystrybutorem z tej branży jest firma Domino). W lecie okres ten wynosi 3 dni, zaś w okresie zimowym - 6-7 dni.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas