Artykuł sponsorowany Uprawa cebuli dymki. Podstawowe informacje

Uprawa cebuli dymki. Podstawowe informacje

Uprawa cebuli z siewu jest możliwa, wymaga jednak sporej cierpliwości, czasu i dużego nakładu pracy. Zdecydowanie łatwiejsza okazuje się uprawa cebuli z dymki, przy czym zalet takiego rozwiązania możemy wymienić znacznie więcej. Najważniejszą jest większa szansa powodzenia uprawy, ale nie bez znaczenia jest skrócenie całego cyklu o połowę, czyli z dwóch lat do roku.

Jeśli marzy ci się nieograniczony dostęp do świeżego szczypioru i własne zbiory w 100% zdrowej i smacznej cebuli, koniecznie zainteresuj się możliwością uprawy cebuli dymki. Małe cebulki do nasadzeń dostępne są w stacjonarnych, ale też internetowych sklepach ogrodniczych, takich jak np. esklep-nasiona.pl firmy Polan.

Sadzenie cebuli dymki

Najlepszy czas na sadzenie dymki to wczesna wiosna, od końca marca do końca kwietnia. Do nasadzeń wybieramy stanowisko dobrze nasłonecznione. Cebula preferuje glebę dobrze przepuszczalną, żyzną, o pH powyżej 6,0. Bezpośrednio przed sadzeniem warto wzbogacić glebę kompostem.

Cebulę można sadzić na grządkach, gdzie wcześniej uprawiana była fasola lub ogórki. Istotne jest też obecne sąsiedztwo. Dymka świetnie rośnie obok pomidorów, marchwi, pietruszki, ogórków i buraków ćwikłowych. Na uprawę pozytywnie wpływać będzie również sąsiedztwo truskawek i majeranku. Z kolei niewskazana jest uprawa dymki obok rzodkwi i kapusty.

Rzędy, w których sadzimy cebulę, powinny być oddalone od siebie o 30 do 40 cm. W rządku sadzimy cebulki w odległościach 5 do 8 cm, nie za głęboko, tak aby wierzchołki były na poziomie gruntu.

Uprawa cebuli dymki

Rosnącej dymki nie należy pozostawiać samej sobie. Glebę w międzyrzędziach należy delikatnie spulchniać, grządki plewić, nawozić, a w razie suszy nie zapominać o podlewaniu. Jeśli podczas sadzenia nie zostały zachowane dostateczne odległości między cebulkami, można zdecydować się na przerywkę, w ten sposób zyskując świeże, młode warzywa do spożycia przed głównym zbiorem.

Najbardziej wymagającym zadaniem w uprawie cebuli dymki jest nawożenie. Cebula ma pod tym względem spore wymagania, chociaż należy zachować ostrożność, jeśli chodzi o azot.

Jeżeli gleba była dobrze przygotowana przed sadzeniem, z nawożeniem możemy wstrzymać się do fazy pięciu liści. W tym momencie warto sięgnąć po naturalny biohumus bądź nawóz mineralny (mieszankę o niewielkiej zawartości azotu). Kluczowym składnikiem odżywczym dla cebuli jest fosfor, który przyspiesza jej wzrost. Ważny jest też potas, dzięki któremu warzywo można dłużej przechowywać.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas