Artykuł sponsorowany Środki ochrony roślin – przewodnik dla początkujących

Środki ochrony roślin – przewodnik dla początkujących

Środki ochrony roślin to substancje oraz żywe organizmy, które służą do zabezpieczania roślin uprawnych przed szkodliwymi organizmami, niszczenia niepożądanych roślin oraz regulowania wzrostu plonów. Według międzynarodowego nazewnictwa wszystkie środki ochrony roślin określane są jako pestycydy. Środki te, które stosowane są w rolnictwie, przed wprowadzeniem do sprzedaży muszą być uprzednio zarejestrowane. Sprawdza się ich skuteczność biologiczną w danych warunkach klimatycznych i rolniczych.

Charakterystyka pestycydów

Charakterystyka pestycydów opiera się głównie na selektywnej toksyczności w stosunku do szkodników, które chcemy wyeliminować. Środki ochrony roślin różnią się także trwałością w środowisku. Wiele z nich ma zdolność biokumulacji, zdolności do gromadzenia się w organizmach żywych. Pestycydy, które kumulują się w organizmach żywych, mogą być biologicznie zwielokrotnione przez działanie łańcucha pokarmowego. Nie wolno więc z nimi przesadzać, ponieważ w wielu przypadkach to właśnie człowiek znajduje się na końcu łańcucha pokarmowego. Rozkład pestycydów zachodzi na drodze biochemicznej, może być także spowodowany wpływem światła słonecznego oraz reakcjami chemicznymi, takimi jak utlenianie i redukcja. To jak długo pestycydy pozostaną w glebie, zależy więc nie tylko od substancji aktywnych, które się w nich znajdują, ale także od temperatury otoczenia, nasłonecznienia, ilości opadów. Nie należy jednak w żadnym wypadku obawiać się stosowania środków ochrony roślin, ponieważ nowoczesny przemysł dba o to, by nie były one toksyczne. Trzeba jednak dbać o to, by były stosowane zgodnie ze swoim przeznaczeniem i w takich ilościach, jakie zaleca producent - dowiadujemy się w firmie Agromarket z Węgorzyna.

Rodzaje środków ochrony roślin

Najczęściej spotykana klasyfikacja środków ochrony roślin to podział ze względu na kierunek zastosowania, sposób działania i strukturę chemiczną. My skoncentrujemy się na podziale w zależności od kierunku zastosowania. Pierwszy rodzaj pestycydów to środki do zwalczania szkodników zwierzęcych. Najczęściej stosowane są insektycydy, a więc środki owadobójcze. To substancje chemiczne i mikrobiologiczne - naturalne lub syntetyczne. Do pestycydów naturalnych zaliczamy na przykład nikotynę, a do syntetycznych pestycydy z grupy chlorowanych węglowodanów, czy karbaminianów. Inne zoocydy to na przykład rodentycydy, czyli środki gryzoniobójcze, larwicydy, czyli środki larwobójcze, czy bakteriocydy - środki zwalczające bakterie. Poza zoocydami stosuje się także fungicydy i herbicydy. Jak sama nazwa wskazuje, fungicydy to środki grzybobójcze. Zapobiegają i zwalczają choroby roślin, które wywoływane są przez grzyby pasożytnicze. Herbicydy to środki ochrony roślin, które mają działanie chwastobójcze. Mają za zadanie niszczyć rośliny, które są niepożądane w danej uprawie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas