Artykuł sponsorowany Specjaliści ze Szkółki Drzew i Krzewów Janusza Szyca podpowiadają jak wybrać najlepsze drzewa do swojego ogrodu?

Specjaliści ze Szkółki Drzew i Krzewów Janusza Szyca podpowiadają jak wybrać najlepsze drzewa do swojego ogrodu?

Drzewo w ogrodzie to tło dla innych roślin oraz architektury i siedlisko dla licznych drobnych zwierząt. W upalne dni chroni przed palącym słońcem, a jesienią i zimą przed lodowatym wiatrem. Może cieszyć kształtem, pachnącymi lub kolorowymi kwiatami bądź wspaniałym ulistnieniem. Każde drzewo jest inne i każde ma swoje wymagania. Dowiedz się, jakie jest najlepsze drzewo do Twojego ogrodu!

Jakie wybrać drzewo do ogrodu?

Przed zakupem sadzonki drzewa w Szkółce Drzew i Krzewów Janusza Szyca, zastanów się, ile masz miejsca w ogrodzie, jakie jest jej nasłonecznienie oraz rodzaj gleby.  Niektóre gatunki mogą osiągnąć  spore rozmiary i z czasem zasłonić okna domu lub sięgnąć gałęziami na dach, do sąsiada albo zaczepić o kable. Specjaliści ze Szkółki Drzew i Krzewów Janusza Szyca uważają, że ważne jest  też określenie, jaką funkcję ma pełnić drzewo – czy ma wprowadzić do ogrodu akcent kolorystyczny, zachwycać kwiatami albo kształtem liści, czy też ma być rośliną zimozieloną? Do wyboru mamy wiele gatunków drzew i krzewów w przeróżnych cenach i z pewnością coś wybierzemy do naszego ogrodu. W ofercie Szkółki Drzew i Krzewów Janusza Szyca znajdziemy drzewa iglaste, takie jak: sosna, świerk, jodła czy modrzew, oraz liczne gatunki drze liściastych: różne rodzaje dębów, buk, olchę, brzozę, klon czy jawor.

Jakie drzewa nadają się do małego ogrodu?

Eksperci ze Szkółki Drzew i Krzewów Janusza Szyca podpowiadają, że w wąskich pasach między ogrodzeniem a domem oraz na wąskich rabatach przy granicy z sąsiadami sprawdzą się odmiany o kolumnowych koronach (szukajmy nazw 'Columnaris' lub 'Fastigiata'). Odmiany kuliste tworzące nieduże korony czy parasole sprawdzają się przy wejściu do domu, przy tarasie oraz na rabatach w głębi ogrodu. Drzewa płaczące ładnie prezentują się nad oczkami wodnymi, przy tarasach i w ogrodach naturalistycznych. Jeżeli mamy do dyspozycji mocno nasłoneczniony teren, warto zasadzić magnolie, które wiosną odwdzięczą się nam pięknym ukwieceniem w różnych kolorach: białym, fioletowym, różowym bądź żółtym. Specjaliści podpowiadają, że świetnie sprawdzą się wiśnie (Prunus) i jabłonie ozdobne (Malus). Warto pamiętać o niedużych, łatwych w uprawie jarzębach (Sorbus), które poza kwiatami ukazującymi się wiosną mają ładne ulistnienie i rodzą kolorowe owoce wabiące do ogrodu liczne ptaki. Przy tarasie sprawdzi się surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) o wielkich liściach i zwartej kulistej koronie.

Spośród gatunków iglastych w małych ogrodach można sadzić wysokie, ale bardzo wąskie świerki serbskie (Picea omorika), nieduże jodły koreańskie (Abies koreana) oraz liczne karłowe odmiany sosen (Pinus). Bardzo wąską, kolumnową koronę ma sosna pospolita.

Jakie drzewa nadają się do dużego ogrodu?

W dużym ogrodzie mamy znacznie większe pole manewru i więcej możliwości. Na większym terenie pięknie zaprezentuje się drzewo o szerokiej koronie. Sprawdzą się tu rodzime gatunki, takie jak sosna pospolita, brzoza brodawkowata (Betula pendula), buk pospolity (Fagus sylvatica), klon pospolity, dąb szypułkowy (Quercus robur), grab pospolity (Carpinus betulus). Klony palmowe (Acer palmatum), choć wymagają zacisznego miejsca i kwaśnego podłoża, stworzą ciekawy akcent kolorystyczny. Mają one wiele odmian różniących się barwą i kształtem liści. Pasują do ogrodów w stylu orientalnym i dobrze komponują się z roślinami wrzosowatymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas