Artykuł sponsorowany Rola i znaczenie monitoringu przyrodniczego

Rola i znaczenie monitoringu przyrodniczego

Wszelkie inwestycje budowlane, w mniejszym bądź większym stopniu oddziałują na swoje otoczenie, a więc i na środowisko naturalne. Bardzo często bowiem budowa odbywa się na terenach zielonych, ingerując w lokalny ekosystem, co niestety stanowi realne zagrożenie dla fauny i flory. Do ochrony przyrody w dużym stopniu przyczynia się jednak monitoring przyrodniczy. Co określamy jego mianem? Jak monitoring przyrodniczy chroni środowisko?

Co określamy mianem monitoringu przyrodniczego?

Mianem monitoringu przyrodniczego określamy wykonywanie czynności kontrolnych oraz dokumentacyjnych, mających na celu spełnienie wymogów, które związane są z wydanym pozwoleniem na budowę. W przypadku inwestycji o potencjalnie szkodliwym wpływie na środowisko naturalne – także wymogów związanych z decyzją środowiskową. Monitoring przyrodniczy ma na celu przede wszystkim ochronę fauny i flory, której istnienie mogłoby być zagrożone w trakcie czynności prowadzonych w związku z planowaną na danym terenie inwestycją.

Monitoring przyrodniczy sprawowany jest przez doświadczonych i wykwalifikowanych przyrodników różnych specjalizacji. We Wrocławiu profesjonalny monitoring przyrodniczy, a także inne czynności związane z ochroną środowiska (m.in. inwentaryzacje przyrodnicze) prowadzi firma ProEkoEkspert.

Monitoring przyrodniczy wykonuje się między innymi w przypadku przenoszenia gatunków zagrożonych na skutek realizacji inwestycji, a także wtedy, gdy konieczny jest nadzór nad poszczególnymi etapami zagospodarowania terenów zielonych. Monitoring prowadzi się również w celu wykrycia ewentualnych uchybień inwestorów podczas realizacji inwestycji, które to mogłyby stanowić realne zagrożenie dla lokalnych gatunków roślin oraz zwierząt.

Jak monitoring przyrodniczy chroni środowisko naturalne?

Czynności prowadzone w trakcie monitoringu przyrodniczego umożliwiają odpowiednie zabezpieczenie (przeniesienie) bytujących na terenie planowanej inwestycji zwierząt (gadów, płazów, ptaków, ssaków), które mogłyby ucierpieć na skutek prowadzonej budowy oraz czynności z nią związanych.

Monitoring pozwala ponadto zapobiec wycince drzew cennych pod względem przyrodniczym, a także przeciwdziałać prowadzeniu prac na danym terenie zielonym w trakcie okresu lęgowego. Wszelkie czynności związane z monitoringiem przyrodniczym mają na celu przede wszystkim dobro środowiska naturalnego, ochronę fauny i flory. Monitoring ma na celu głównie ograniczenie strat w środowisku naturalnym, które mogłyby zostać wywołane przez daną inwestycję budowlaną.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas