Materiał Partnera Rodzaje bron rolniczych i ich zastosowanie

Rodzaje bron rolniczych i ich zastosowanie

Bronowanie to jedna z podstawowych czynności wykonywanych w gospodarstwach rolnych, do którego wykorzystuje się narzędzia zwane bronami. Dostępnych jest jednak kilka ich rodzajów, różniących się pomiędzy sobą budową oraz pewnymi funkcjami, dlatego przed wyborem odpowiedniego narzędzia warto dobrze poznać elementy przynależne każdemu obecnemu na rynku rozwiązaniu.  

Czemu służy bronowanie?

Bronowanie to czynność służąca do wyrównywania ziemi po orce oraz do spulchniania i ogólnego polepszania roli przed następnymi zasiewami. Metoda ta pozwala ponadto na naturalną walkę z chwastami, dzięki czemu wykorzystywana jest również w rolnictwie ekologicznym, a także jako sposób na dokładniejsze wymieszanie nawozów zaaplikowanych wcześniej na ziemię.

Rodzaje bron stosowanych w gospodarstwach rolniczych

Na rynku dostępne są trzy główne, rodzaje bron:

  • brony talerzowe – zbudowane są z gładkich bądź zębatych talerzy. Sprawdzają się na początkowym etapie przygotowywania ziemi po jej zaoraniu, a także do tzw. podorywek, których celem jest poprawa wilgotności oraz struktury gleby,
  • brony zębowe – proste pod względem budowy maszyny służące do spulchniania górnej warstwy roli, niszczenia chwastów, zarównywania powierzchni oraz zakrycia nasion po wysianiu. Sprawdzają się także wówczas, gdy siew został przeprowadzony zbyt gęsto, wówczas pomagają w jego rozdzieleniu,
  • brony zębowo-obrotowe – posiadają proste noże lub zęby, odpowiadające za ruch obrotowy. Pomagają przy spulchnianiu ciężkich ziem, w przypadku których doprowadzają do zwiększenia ich przepuszczalności.

Rodzaje bron specjalnych

Poza standardowymi rodzajami tego typu narzędzi, możemy spotkać się także z niespotykanym nazewnictwem w przypadku tzw. bron specjalnych. Należą do nich: brona Weedera oraz brona zgrzebło. Pierwsza z wymienionych ma ustawione ciasno sprężynowe zęby i sprawdza się w przypadku niszczenia chwastów i rozkruszania ziemi. Druga, zwana także chwastownikiem, nie posiada ramy stałej, jest bowiem wykonana z cienkich, drucianych zębów, które tworzą siatkę. Sprawia to, że bardzo dobrze przylega do terenu i jest elastyczna, co pozwala na niszczenie chwastów, bez naruszania warstwy roślin uprawnych. Jak przyznaje Arkadiusz Wojniak prowadzący Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe, będący ekspertem zajmującym się sprzedażą maszyn rolniczych, w tym różnego rodzaju bron, obydwa te narzędzia, dzięki ich płytkiemu działaniu, można stosować przy pielęgnacji zasiewów, najlepiej na pulchnych glebach.

Opracowanie:

Podziel się