Artykuł sponsorowany Pomoc de minimis w rolnictwie

Pomoc de minimis w rolnictwie

Pomoc de minimis jest rodzajem wsparcia państwowego udzielanego niektórym podmiotom gospodarczym. W sektorze produkcji rolnej przyjmuje ono wiele form, z których korzysta się wyjątkowo chętnie, warto jednak pamiętać chociażby o obowiązujących ustawowo limitach uzyskania środków z tego źródła. W przeciwnym razie może się okazać, że część pieniędzy trzeba będzie zwrócić.

Pomoc de minimis przyznawana jest dzięki rozporządzeniu Komisji Europejskiej, nie wymaga jednak każdorazowo zgody tego organu, ponieważ wartość tej pomocy nie narusza konkurencji rynku. Wsparcia producentom rolnym udzielać mogą rozmaite instytucje, takie jak organy podatkowe i jednostki samorządu terytorialnego, gdy przybiera ono postać ulg podatkowych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), gdy ulgi dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne, albo na przykład Agencja Rynku Rolnego, jeśli chodzić ma o dopłaty do materiału siewnego.

Różne typy wsparcia

Inne rodzaje ulg udzielanych w ramach pomocy de minimis dla sektora rolnego to na przykład ulgi w opłatach środowiskowych (tym z kolei zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska) czy w spłacie czynszu dzierżawnego (Agencja Nieruchomości Rolnych). Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) z kolei może umorzyć całość lub część wierzytelności, jak również przyznać dofinansowanie kredytu na zakup ziemi bądź tzw. kredytu klęskowego.

Czym innym będzie natomiast jednorazowa pomoc finansowa dla producentów rolnych poszkodowanych w wyniku huraganu, powodzi lub gradu, choć takiego wsparcia udziela ta sama instytucja i również na zasadach pomocy de minimis. Wsparcie pieniężne uzyskać też mogą rolnicy wytwarzający w pewnym zdefiniowanym okresie konkretne produkty (np. hodujący czarną porzeczkę w 2015 r.) albo ci, którzy ponieśli szkody w związku z wystąpieniem określonych czynników (jak np. susza czy dziki). Szczególnym rodzajem dotacji są te przyznawane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Limit przyznawanej pomocy

Jak widać, możliwości uzyskania wsparcia jest wiele. – Korzystać można z kilku źródeł pomocy de minimis jednocześnie. Warto o tym pamiętać podczas korzystania z dopłat do powierzchni obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym, udzielanych przez Agencję Rynku Rolnego. dodaje przedstawiciel Agencji Nasiennej w Lesznie. Ważne, by łącznie nie przekroczyć limitu wynoszącego 15 tys. euro w okresie obejmującym trzy lata (chodzi o bieżący rok podatkowy, a także dwa poprzednie). Składając wniosek o wsparcie, należy dołączyć do niego wszystkie zaświadczenia o przyznaniu pomocy de minimis z takiego trzyletniego okresu. Są one wydawane każdorazowo, gdy udzielane jest wsparcie, jednak w razie ich zagubienia, jak również wszelakich wątpliwości, można pocztą zwykłą lub elektroniczną przesłać odpowiednie zapytanie do ARiMR. Pozwoli to uniknąć konieczności zwrotu nadwyżki pomocy de minimis udzielonej ponad wspomniany limit.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas