Artykuł sponsorowany Perspektywy stosowania fotowoltaiki w rolnictwie

Perspektywy stosowania fotowoltaiki w rolnictwie

Pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii, szczególnie za pomocą paneli fotowoltaicznych, to temat coraz bardziej popularny. Z jednej strony zależy nam na ograniczaniu wydatków na prąd, a z drugiej – nasza świadomość ekologiczna jest coraz głębsza. Dużo mówi się o fotowoltaice w kontekście domów i firm, nieco mniej o perspektywach stosowania fotowoltaiki w rolnictwie, dlatego zdecydowaliśmy się pogłębić ten temat.

Czy fotowoltaika w rolnictwie naprawdę się opłaca?

Bez problemu znajdziemy w sieci mnóstwo informacji na temat działania instalacji fotowoltaicznych i o sposobie montażu, o tym ile energii elektrycznej są w stanie wytworzyć panele, ale trudniej już znaleźć konkretne informacje o tym, jak inwestycja w fotowoltaikę może być rzeczywiście opłacalna? W końcu to spory wydatek, słońca nie zawsze mamy tyle samo, nie każdego dnia zużywamy tyle samo prądu. Jeśli zdecydujemy się na system fotowoltaiczny off-grid, energia elektryczna generowana przez panele fotowoltaiczne magazynowana jest w akumulatorach. Naszym zdaniem to rozwiązanie dobre jedynie w miejscach, gdzie tradycyjne zasilanie w energię elektryczną jest niemożliwe lub niestabilne. Lepszą opcją (zarówno dla domów, firm, jak i w rolnictwie) jest system fotowoltaiczny on-grid, który przekazuje wytworzoną energię elektryczną pozyskaną z energii słonecznej bezpośrednio do sieci elektroenergetycznej. Instalacja fotowoltaiczna on-grid pozwala na to, by system sam na siebie zarabiał. Mówiąc w dużym uproszczeniu: sami dla siebie produkujemy energię elektryczną, przy czym produkowana przez nas energia na bieżąco trafia do naszego dostawcy prądu. Jest to kalkulowane dzięki licznikom stosowanym w instalacji. Rachunek za prąd zostaje pomniejszony o tyle, ile sami wyprodukowaliśmy prądu, oczywiście zgodnie z warunkami umowy, które mogą być różne.

Fotowoltaika w rolnictwie z dopłatami

Jak mówią nam przedstawiciele firmy Grupa DS instalacje fotowoltaiczne z województwa kujawsko-pomorskiego, instalacje fotowoltaiczne to bez wątpienia temat perspektywiczny w kontekście rolnictwa i nie tylko, o czym mogą świadczyć różnego rodzaju dotacje, dofinansowania i możliwości wzięcia pożyczek, które dedykowane są przedsięwzięciom związanym z fotowoltaiką. Mówimy o dotacjach unijnych i państwowych, dofinansowaniach regionalnych, lokalnych, o kredytach kierowanych przez banki do osób prywatnych i przedsiębiorców, rolników, którzy zamierzają zainwestować w instalacje fotowoltaiczne. Nie ma oczywiście jednej odpowiedzi na pytanie, ile można dzięki instalacjom fotowoltaicznym zyskać, ile możemy dzięki nim zaoszczędzić i za jaki czas to nam się zwróci, jednak już sam fakt o tym, jak wspierane są inwestycje w instalacje fotowoltaiczne świadczy o tym, że to inwestycje warte uwagi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas