Materiał Partnera Nie tylko traktor – jakie narzędzia warto dokupić do ciągnika?

Nie tylko traktor – jakie narzędzia warto dokupić do ciągnika?

O ile podstawową maszyną rolniczą pozostaje z pewnością ciągnik rolniczy, zwany traktorem, to jednak nie jedyny pojazd (poza kombajnem) wykorzystywany podczas prac polowych. Prawdę powiedziawszy, posiadanie traktora do dopiero połowa sukcesu – równie istotne są odpowiednie maszyny, narzędzia podłączane do naszego ciągnika. Jaki sprzęt rolniczy warto zakupić, by przygotować się do prac polowych?

Czym jest ciągnik rolniczy?

Pokrótce wyjaśnijmy najpierw, czym jest ciągnik rolniczy. Jak mówi Prawo o ruchu drogowym, jest to pojazd silnikowy, skonstruowany w taki sposób, by wykorzystywać go łącznie ze sprzętem do prac leśnych, rolnych i ogrodniczych. Służy nie tylko do przemieszczania przyczep, które nie posiadają własnego napędu, ale także stanowi napęd dla maszyn i urządzeń, nieposiadających własnego silnika. Wykorzystuje w tym celu wałek obrotu mocy (czyli tzw. WOM), złącza hydrauliki zewnętrznej lub koło pasowe, choć to rozwiązanie w zasadzie przeszło do lamusa. Większość maszyn montowana jest do traktora przy użyciu trzypunktowego układu zawieszenia (TUZ), poprzez zawieszenie na hydraulicznym podnośniku. Najczęściej jest on zamieszczony z tyłu urządzenia, choć zdarza się w niektórych modelach, że ma on miejsce z przodu traktora.

Jakie dodatkowe części i maszyny warto zakupić?

Przede wszystkim wśród maszyn, które można zamontować do ciągnika , wskazać należy te wymagane przy uprawie i siewie. Do maszyn, przydatnych w tym zakresie zaliczyć należy wszelkiego typu agregaty podorywkowe, talerzowe czy uprawowowo-siewne. Powinniśmy pamiętać też o takich sprzętach jak brona, glebogryzarka, siewnik zbożowy czy pług.

Kolejną kategorią sprzętów, których zakup warto rozważyć, są maszyny zielonkowe oraz prasy. W tej kategorii znajdziemy różnego rodzaju kosiarki, owijarki do bel, prasy belujące, przetrząsarki i zgrabiarki karuzelowe. Osobny rodzaj maszyn to te związane z ochroną roślin i ich nawożeniem – warto zatem pomyśleć o kupnie opryskiwacza, rozrzutnika lub rozsiewacza nawozu. Dobrym pomysłem będzie też wóz asecenizacyjny.

Wreszcie, powinniśmy także zastanowić się nad różnego rodzaju narzędziami które ułatwiają pracę i czynią ciągnik bardziej wszechstronnym np: hydrauliczne ładowacze czołowe, chwytaki, podnośniki i inne. Trzeba też zainwestować w urządzenia transportowe, jak przyczepy, rozrzutniki, przyczepy specjalistyczne, które przydadzą się do przewozu nie tylko siana, zboża ale i innych produktów.

Gdzie można kupić maszyny rolnicze?

Zarówno ciągniki rolnicze, jak i dodatkowy sprzęt rolniczy z nimi związany, warto kupować od zaufanych osób i instytucji. Mamy wówczas pewność, że dostarczone nam pojazdy i maszyny będą jak najwyższej jakości. Jednym z przedsiębiorstw, które oferuje profesjonalny sprzęt jest firma MEGA Technika Rolnicza, od 1992 roku dostarczająca ciągniki rolnicze i pozostałe maszyny, przydatne w pracy rolnej. Decydując się na współpracę, trafimy pod opiekę wykwalifikowanego personelu, który nie tylko doradzi i pomoże zakupić sprzęt wraz z uzyskaniem finansowania, ale także zapewni w przyszłości dostępność części zamiennych oraz serwis posiadanych przez nas pojazdów i maszyn.

Opracowanie:

MEGA Technika Rolnicza

Łuków , Warszawska 90

Podziel się