Artykuł sponsorowany Najnowsze trendy w projektowaniu terenów zielonych

Najnowsze trendy w projektowaniu terenów zielonych

Coraz więcej zarządców dużych miast dostrzega priorytetowe znaczenie terenów zielonych. Ich przeznaczeniem jest nie tylko poprawiać komfort korzystania z instytucji publicznych, ale także chronić użytkowników przed hałasem oraz dużym nasłonecznieniem i neutralizować część zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. Otoczenie roślinności pozwala także na regenerację sił i poprawia koncentrację, co wykorzystują projektanci biurowców.

Tereny zielone w miastach jako element sztuki publicznej

Projektanci i artyści związani z ruchem sztuki przestrzeni publicznej zaczynają dbać o to, aby tereny zielone nie przypominały klasycznych ogrodów. Stąd coraz częściej można spotkać się w centrach dużych miast z fantazyjnie przyciętymi drzewami oraz roślinami o nietypowej budowie. Pozwala to uzyskać kompozycje o niezwykłym, nieco industrialnym wyrazie stanowiące symboliczne połączenie technologii, cywilizacji oraz natury. 

Znaczenie zbiorników wodnych dla miejskich terenów zielonych 

Tworzenie terenów zielonych w miastach ma również duże znaczenie dla gospodarowania zasobami wodnymi, które często towarzyszą tym pierwszym. Akweny pozwalają nawodnić otaczającą roślinność, ale przeciwdziałają także deficytowi wody, który jest znacznie bardziej wyraźny w dużych aglomeracjach, tłumaczą pracownicy Gospodarstwa ogrodniczo-szkółkarskiego OGRODNIK. Wśród form takiego rozwiązania pojawiają się zarówno klasyczne fontanny, jak i prezentujące się futurystycznie zbiorniki wodne zatopione w betonowych przestrzeniach. 

Strzeliste krzewy i kaskadowe struktury kwiatowe

Jednym z zyskujących na popularności rozwiązań jest stosowanie kaskadowych konstrukcji kwiatowych lub krzewów o strzelistych kształtach. Mają one rustykalny charakter, dzięki czemu zapewniają połączenie tego, co wiejskie i miejskie w jednej przestrzeni. W związku z tym, że wykorzystywane są w tym celu gatunki roślin dostępne w lokalnych szkółkach krzewów, dobrze przyjmują się one w otaczających warunkach. Jest to trend, z którym trudno się spotkać w innych krajach europejskich. Nic dziwnego, że podobne rozwiązania coraz częściej goszczą w bezpośrednim sąsiedztwie budownictwa mieszkalnego, dzięki czemu możliwość kształtowania najbliższego otoczenia staje się coraz bardziej powszechna

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas