Artykuł sponsorowany Na czym polega talerzowanie pola?

Na czym polega talerzowanie pola?

Prowadzenie gospodarstwa rolnego to trudne zadanie, które wymaga przede wszystkim specjalistycznej wiedzy na temat uprawy roślin. Trzeba też zaznaczyć, że uprawa roli to kosztowne zajęcie, ponieważ wymaga stosowania rozmaitych maszyn rolniczych, a te nie należą do tanich rzeczy. Na szczęście możemy korzystać z usług zewnętrznych firm, które zajmują się rozmaitymi pracami rolniczymi, np. talerzowaniem. Na czym polega ta usługa?

Czym jest talerzowanie pola?

Rolnicy muszą wykonywać rozmaite prace polowe. Jedną z nich jest talerzowanie, które wykonuje się w celu spulchnienia gleby oraz wymieszania jej górnej warstwy. Niekiedy talerzowanie przeprowadza się w celu poruszenia skopy ziemi, przemielenia skib po orce (zwykle na łąkach, nieużytkach albo odłogach), a także pokruszenia grup ziemi po orce zwięzłych gleb. Maszyną niezbędną do wykonania tej czynności jest brona talerzowa, czyli urządzenie mające wklęsłe talerze umieszczone obrotowo na wspólnej osi, która jest ułożyskowana w ramie. Firma Usługi rolnicze prowadzona przez Łukasza Goryńskiego z Rychnowa w województwie zachodniopomorskim dysponuje broną talerzową Pöttinger 4001 i nią świadczy usługi talerzowania.

Tego typu maszyny działają podobnie do pługów, a zatem odcinają i odkładają niewielkie skiby ziemi. Ich praca może też nieco przypominać działanie kultywatora, ponieważ brony talerzowe wrzynają się w ziemię, delikatnie ją spulchniając. Warto jednak zaznaczyć, że podorywki broną talerzową można przeprowadzać jedynie na terenach o wysokiej kulturze. Gdybyśmy zdecydowali się na talerzowanie pola np. zaperzonego, wówczas ryzykujemy, iż rozłogi perzu zostaną pocięte i będą rozwijały się na większym obszarze.



Kiedy i gdzie przeprowadzać talerzowanie pola?

Talerzowanie gruntów rolnych można wykonywać na ciężkich, a nawet zadarnionych glebach. Celem takiego działania jest głównie rozdrobnienie dużych i zbitych skib ziemi. Brony talerzowej używa się również po to, aby pociąć oraz przykryć warstwą ziemi pozostawione na polu resztki po żniwach, np. pozostałości słomy i rżysko. Talerzowanie przeprowadza się także w celu zmieszania z glebą nawozów mineralnych oraz wapna. Wielu rolników uznaje talerzowanie za zabieg uzupełniający w uprawie pola. Wówczas głównym zadaniem brony talerzowej jest skruszenie wierzchniej warstwy gleby, częściowe jej obrócenie oraz pocięcie i przykrycie darni i pożniwowych resztek.

Pola powinno talerzować się na określoną głębokość. W wymienionych powyżej przypadkach głębokość ta powinna wynosić kilkanaście centymetrów (10 – 15). Warto też pamiętać o tym, że wszelkie prace rolnicze powinny być wykonywane odpowiednio do aktualnego stanu ziemi. Zatem powinniśmy zwracać uwagę na jej zbrylenie, zachwaszczenie, a nawet typ oraz klasę gleby. Równie istotne jest magazynowanie wody w glebie, czy też stan odżywienia. Przeprowadzenie talerzowania w nieodpowiedniej porze albo warunkach może zaszkodzić glebie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas