Artykuł sponsorowany Mocznik – czym jest i jak się go stosuje?

Mocznik – czym jest i jak się go stosuje?

W celu zwiększenia plonowania roślin, a także zwiększenia im ilości składników odżywczych, w rolnictwie i ogrodnictwie wykorzystuje się nawozy. Jednymi z najczęściej stosowanych są nawozy azotowe. Przyspieszają one wzrost roślin oraz przechodzenie w następne fazy rozwoju. Wśród nawozów azotowych wyróżnić można m.in. mocznik. Czym dokładnie on jest oraz jak go stosować?

Mocznik – czym jest i jaką ma formę?

Uprawa roślin nie należy do łatwych czynności. Wpływ na to ma wiele czynników. Niekiedy brakuje w ziemi wody, a innym razem rośliny mają zbyt mało substancji odżywczych. W celu ich uzupełnienia stosuje się różnego rodzaju nawozy. Najlepsze efekty daje naprzemienne stosowanie nawozów organicznych i mineralnych. Nawozy organiczne poprawiają parametry gleby. Cechują się one zróżnicowanych składem, jednakże nie posiadają tylu pierwiastków odżywczych, co nawozy mineralne. Jednym z najczęściej wykorzystywanych typów nawozów są nawozy azotowe, wśród których można wyróżnić mocznik.

Mocznik oferowany przez firmę Agrotechnika Ułanowicz jest jednorodnym nawozem granulowanym, który posiada około 46% azotu w formie amidowej (NH2). Jego stosowanie dostarcza roślinom ważnego do rozwoju makroelementu, jakim jest azot.  Pierwiastek ten stanowi podstawowy budulec wpływający na wzrost, rozwój i zdrowotność rośliny, a do tego bierze udział w procesach fizjologicznych.

Należy mieć jednak na uwadze, że nieodpowiednio zastosowany azot ulega wymyciu poza warstwy, które są niedostępne dla korzeni roślin. Poza tym azot ulega utlenieniu i wchodzi w reakcje chemiczne, które mają formę niedostępną dla roślin. Ze względu na to, że mocznik posiada dużo azotu jest skuteczny przy „uwzględnionych” stratach. Jednak dostępność jego formy dla roślin wymaga czasu. Dzieje się tek, ponieważ rośliny przyswajają azot z gleby w formie mineralnej w postaci amonowej oraz azotanowej. W celu przyswojenia przez rośliny azotu w formie amidowej, czyli organicznej, wcześniej w podłożu musi nastąpić hydroliza.

Stosowanie mocznika

Mocznik to nawóz, który rozprowadzony w odpowiednich warunkach może być najlepszym źródłem azotu dla roślin. W przypadku stosowania mocznika ważne są okoliczności jego nawożenia. Gdy nie będziemy tego przestrzegać, wówczas może dojść do dużych strat. Bardzo ważny jest odczyn gleby. W przypadku, gdy odczyn jest bardzo niski (gleba kwaśna) lub bardzo wysoki (gleba zasadowa), wtedy mocznik nie będzie efektywny. Na kwaśnych glebach mocznik działa bardzo wolno, z kolei na glebach zasadowych wchodzi w reakcje chemiczne i powstaje amoniak, który ulatnia się do atmosfery. Mocznik najlepiej działa na glebach, które cechują się umiarkowaną wilgotnością o odczynie zbliżonym do obojętnego lub lekko kwaśnym.

Straty występują również w przypadku nawożenia mocznika na suche gleby. Suchą wiosną przy stosowaniu pogłównym straty azotu dochodzą nawet do 40%. Poza tym nie powinniśmy nawozić mocznika przed siewem roślin oraz krótko po siewie. Użycie mocznika w tym czasie może powodować zmniejszenie wschodów roślin. Używając mocznika należy również wiedzieć, że nie można być on łączony z nawozami wapniowymi.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas