Artykuł sponsorowany Metody prowadzenia wycinki drzew trudnych

Metody prowadzenia wycinki drzew trudnych

Stare, bardzo rozrośnięte drzewa, które rosną blisko zabudowań, linii energetycznych, czy innej infrastruktury, mogą stanowić zagrożenie dla budynków, ludzi czy środków transportu. Jeśli ciężko jest dotrzeć do korony drzewa, bo znajduje się ona w niebezpiecznym miejscu i na znacznej wysokości, należy zwrócić się do firmy zajmującej się wycinką drzew trudnych, inaczej określaną jako alpinistyczna wycinka drzew. Na czym ona polega i dlaczego wymaga dużo doświadczenia i dobrego sprzętu, dowiesz się z naszego artykułu.

Co jest potrzebne przy wycince drzew trudnych?

Wycinka drzew trudnych to proces skomplikowany, wymagający wiedzy, doświadczenia, oraz często zastosowania ciężkiego sprzętu, na przykład dźwigu z podnośnikiem koszowym lub uprzęży alpinistycznych, oraz narzędzi takich jak pilarki spalinowe, czy rębaki. Usuwanie drzew z trudno dostępnych miejsc, takich jak pobocza dróg, cmentarze, sąsiedztwo linii energetycznych i tym podobne, jest jedną z usług świadczonych przez Spółkę Cywilną Jawor. Ścinka drzew trudnych odbywa się wtedy, gdy konieczne jest wyeliminowanie zagrożenia powodowanego przez nadłamane i zwisające konary, usunięcie drzew złamanych w wyniku wichury, a także w ramach przygotowania terenu pod budowę albo w zwartej zabudowie, gdzie dostęp jest utrudniony.

Różne metody pracy stosowane przy wycince drzew

Istnieje kilka metod prowadzenia wycinki drzew. Najczęściej stosowana jest wycinka drzew metodą tradycyjną, czyli powalanie drzewa z poziomu gruntu, przy pomocy pił i siekier. Ta metoda stosowana jest przede wszystkim w lasach, gdzie nie ma zagrożenia upadkiem drzewa w niewłaściwym kierunku. Metoda ta wymaga sporo czasu i dużego nakładu siły fizycznej, a także dokładnego zaplanowania kierunku upadku drzewa.

Wycinka drzew przy pomocy podnośnika koszowego wymaga mniejszego nakładu pracy i stosowana jest przede wszystkim do przycinania gałęzi zewnętrznych drzewa. Przy zastosowaniu tej metody konieczna jest jednak możliwość dojazdu ciężkim sprzętem, zatem ukształtowanie terenu wokół drzewa determinuje możliwość jej zastosowania. Nie sprawdza się zupełnie na terenach zalesionych.

Stosowanie metody alpinistycznej przy wycince drzew wymaga profesjonalnego sprzętu, czyli lin i uprzęży alpinistycznych, wykorzystania pił tarczowych o różnych rozmiarach, oraz stosowania dodatkowego osprzętu i narzędzi do zabezpieczania odciętych partii drzewa. To najbardziej wszechstronna metoda stosowana w ramach usług leśnych, gdyż pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca i pozyskanie drewna oraz usunięcie złamanych konarów. Wymaga jednak dużego doświadczenia od osoby przeprowadzającej wycinkę.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas