Materiał Partnera Metody dokarmiania prosiąt

Metody dokarmiania prosiąt

Przez początkowy okres życia prosięta są karmione przez swoje matki. Po tym czasie w okolicy 28 dnia życia następuje moment odsadzenia, w którym zwierzęta karmione są innymi sposobami oraz specjalnymi i łatwo przyswajalnymi produktami. W tym celu niezbędne jest odpowiednie wyposażenie chlewni, które zapewni prosiętom prawidłowy rozwój. Wyjaśniamy, jakie są metody dokarmiania prosiąt oraz jak powinno wyglądać ich żywienie.

Czym karmi się prosięta?

Pierwszym pokarmem prosiąt po odsadzeniu jest stała mieszanka, która jest łatwo przyswajalna dla układu trawiennego. Powinna być wykonana z wysokiej jakości produktów oraz wyróżniać się zachęcającym zapachem, który pobudzi apetyt małych zwierząt. Uatrakcyjnienie pokarmu jest bardzo ważne, ponieważ okres odsadzenia od matki jest bardzo stresujący i może skutkować niechęcią do jedzenia.

Pierwsze mieszanki przyjmują postać pudru w formie suchej lub mokrej, który przykleja się do pyszczka prosiąt. Są bogate w laktozę (z serwatki), skrobię (zboża poddawane odpowiedniej obróbce) oraz tłuszcze (olej kokosowy lub słonecznikowy). Dodatkowym składnikiem są włókna strukturalne, ułatwiające przesuwanie się pokarmu w jelitach.

O dokarmianiu prosiąt wypowiada się pracownik z firmy Wesstron, zajmującej się między innymi wyposażeniem chlewni:

W dokarmianiu prosiąt stosuje się zarówno metodę na sucho, jak i na mokro, przy czym to ta druga jest korzystniejsza i wygodniejsza. Przede wszystkim dzięki automatyzmowi – pokarm podawany jest przy wykorzystaniu maszyn, a oprócz tego skład pokarmu mokrego jest łatwiej przyswajalny dla prosiąt.

Dokarmiacze dla prosiąt

Jedną z metod dokarmiania prosiąt jest zastosowanie specjalnych dokarmiaczy, które przyjmują najczęściej formę długich koryt. Podstawowym elementem ich konstrukcji są poprzeczne drabinki, które zapobiegają rozsypywaniu się paszy, a także uniemożliwiają wejście prosiętom do koryta. Aby dokarmiacze się nie przesuwały, producenci stworzyli specjalny system mocujący w postaci haków i sprężyn, który zapewnia maksymalną stabilność.

Inną formą dokarmiacza jest autokarmnik w postaci miski, wykonanej z tworzywa sztucznego. Posiada specjalnie dostosowaną wysokość oraz kąt nachylenia, które stwarzają zwierzęciu duży komfort podczas jedzenia. Bardzo ważne jest również to, że mimo zastosowania tworzywa sztucznego dokarmiacz nie ma zaostrzonych krawędzi, wobec czego jest w pełni bezpieczny dla prosiąt. Dokarmiacze są przeznaczone dla prosiąt już w pierwszych dniach od odstawienia od matki.

Poidła smoczkowe

Poidła smoczkowe podają wodę w momencie dotknięcia przez prosię stalowego trzpienia, co jest bardzo ekologiczne i zapobiega marnowaniu wody. Wykonane są ze stali nierdzewnej, dlatego wyróżnia je znakomita wytrzymałość oraz odporność na częstą eksploatację.

Smoczki posiadają specjalne sitko filtrujące, które zapobiega zapychaniu się poidła, a ponadto wyróżnia je bardzo gładka powierzchnia, dlatego prosięta chętnie piją wodę. Dodatkowym atutem kształtu i faktury jest bardzo szybka nauka picia.

Podziel się