Materiał Partnera Które części do ciągników najczęściej podlegają wymianie?

Które części do ciągników najczęściej podlegają wymianie?

Eksploatacja maszyn rolniczych, a w szczególności ciągników nie należy do łatwych i tanich zadań, natomiast prawidłowe ich funkcjonowanie ma przecież znaczenie dla całego gospodarstwa rolnego. Intensywne użytkowanie ciągników sprawia, że niektóre części maszyny zużywają się o wiele szybciej niż pozostałe, co wiąże się z koniecznością ich wymiany. W takiej sytuacji warto postawić na dobrej jakości elementy, tak, aby maszyna była odpowiednio przygotowana i sprawdzona jeszcze przed rozpoczęciem sezonu. Sprawdźmy, które części do ciągników najczęściej podlegają wymianie.

System napędowy i mechanika

Podstawowym elementem ciągnika wykorzystywanym w gospodarstwie rolnym z pewnością jest jego silnik, czyli niejako serce, które odpowiada za poruszanie całą maszyną rolniczą. 

Ze względu na trudne warunki pracy oraz intensywne użytkowanie, to właśnie elementy silnika podlegają najczęstszej wymianie. Warto zatem wymieniać takie elementy jak akumulatory, alternatory, rozruszniki oraz chłodnice, które umożliwią sprawną pracę urządzeń. Ponadto, do częstych awarii dochodzi również w obrębie skrzyni biegów i sprzęgła, a każda, nawet mała usterka może spowodować brak możliwości poruszenia się ciągnika z miejscaDlatego tak ważna jest regularna kontrola i okresowa wymiana niezbędnych części stanowiących o pracy sprzętu rolniczego. - mówi przedstawiciel firmy Kunert, dystrybutora części zamiennych. 

Do najczęstszych usterek zalicza się również nieprawidłowości w zakresie zespołu ruchowego, a przede wszystkim elementów odpowiadających za prawidłowe działanie maszyny. Niestety ze względu na intensywną eksploatację niektóre części, co jakiś czas muszą być wymieniane, natomiast, aby uzyskać jak najdłuższe ich funkcjonowanie, warto smarować specjalnymi preparatami ruchome elementy zespołu. 


Układ hamulcowy i narzędzie uprawowe

Dla prawidłowego funkcjonowania, a przede wszystkim dla bezpieczeństwa operatora oraz osób przebywających w środowisku pracy maszyny, duże znaczenie ma również układ kierowniczy i hamulcowy, który powinien być sprawdzany jak najczęściej, aby wykluczyć możliwość zużycia się jego części. Elementy narażone na wszelkie rodzaju uszkodzenia to również narzędzia służące do uprawy. Zalicza się do nich między innymi brony, pługi oraz kultywatory. Ich poszczególne podzespoły ze względu na intensywną eksploatację, ulegają różnym uszkodzeniom mechanicznym, a co za tym idzie, stopień ich zużycia wyklucza możliwość efektywnej pracy w gospodarstwie rolnym. Przed sezonem warto zatem sprawdzić ich stan i wymienić łożyska, zęby brony, tarcze, lemiesze, a także specjalne śruby przeznaczone do ciągników.

Części do ciągników

Aby używać bezpiecznie każdej maszyny rolniczej, a także, aby robić to zgodnie z prawem, konieczne jest zadbanie o jej elementy zewnętrzne. Między innymi sprawne powinny być lampy, żarówki oraz reflektory, które poprawiają widoczność ciągnika na drodze, a co więcej umożliwiają poruszanie się po polu także w nocy. Ponadto, bardzo ważną kwestią stanowiącą o bezpieczeństwie osób przebywających w otoczeniu pracujących ciągników, są również szyby i lusterka, które podczas codziennej pracy są narażone na uszkodzenia, a co za tym idzie, na usterki ograniczające widoczność.

Jak dbać o maszyny rolnicze?

Sprawne maszyny rolnicze gwarantują wykonanie wszelkich prac rolnych, zapewniają wysokie plony i obfite zbiory, a co więcej, pozwalają na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój gospodarstwa rolnego. Dlatego tak ważne jest zapewnienie zapasu części zamiennych i dokonywanie ich okresowej wymiany. Na rynku obecnie istnieje ogromna ilość części do ciągników, warto jednak kupować te od sprawdzonych dystrybutorów, oferujących oryginalne elementy. Inwestycja w oryginalne części do maszyn rolniczych będzie skutkować nie tylko najdłuższym okresem użytkowania ciągnika, ale i będziemy mieć pewność, że nabyte komponenty idealnie pasują do maszyny. Dodatkowo w większości przypadków przy zakupie części zapewniona jest gwarancja na kilka lat, co w znacznej mierze redukuje nakłady finansowe.

 

Podziel się