Artykuł sponsorowany Koniec lata w ogrodzie – jak zadbać o rośliny?

Koniec lata w ogrodzie – jak zadbać o rośliny?

Słoneczna pogoda za oknem i wysokie temperatury sprawiają, że z trudem wyobrażamy sobie nadejście jesieni. Jak to jednak z czasem bywa, koniec lata nadejdzie szybciej, niż nam się wydaje. Warto wiec odpowiednio wcześniej zaplanować wszystkie prace, które musimy wykonać w ogrodzie jeszcze przed pierwszymi mrozami. W poniższym artykule radzimy, jak uporać się z tym sprawnie i skutecznie.

Zabezpieczenie roślin przed zimą

Jesienne prace w ogrodzie służą dwóm celom. Pierwszym jest zabezpieczenie roślin wieloletnich na okres zimy, drugim jest uporządkowanie rabat na przyszły rok. Oba są istotne i z tego względu nie powinniśmy z tym zwlekać do ostatniej chwili. Tego, które rośliny wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, a które bez problemu zniosą chłód i mróz, dowiemy się w szkółce drzew i krzewów – takiej jak działająca w Ustroniu szkółka Abram – w której zakupiliśmy roślin. Warto zapytać o to sprzedawcę już w momencie ich wyboru.

Najbardziej wrażliwe na niskie temperatury są rośliny młode, wrzosowate, zimozielone oraz róże. Problemu nie sprawią nam natomiast byliny takie jak liliowce oraz piwonie, które świetnie radzą sobie również w trudnych warunkach. Rośliny przed mrozem ochronimy, okrywając je materiałem przepuszczającym powietrze. W tej roli sprawdzą się doskonale słomiana mata, kora, gałązki świerkowe albo suche liście. Kolumnowe drzewa iglaste powinniśmy zabezpieczyć poprzez obwiązanie ich sznurkiem lub elastyczną siatką.

Przed pierwszym śniegiem musimy również zadbać o nasz trawnik. Należy regularnie grabić i usuwać z niego opadłe liście, ponieważ ich gnijące pod śniegiem resztki mogą prowadzić do powstania pleśni śniegowej, a ta uszkodzić może trawnik. Ostatnie koszenie należy natomiast przeprowadzić pod koniec października. Przycinamy wtedy trawę na wysokość około 5 cm.

Z rabat kwiatowych usunąć powinniśmy obumarłe części roślin, choć tę pracę możemy wykonać również wiosną. Pozostawione trawy ozdobna czy kwiatostany mogą posłużyć jako ozdoba ogrodu zimą. Przed morzem należy zabezpieczyć też byliny posadzone w tym sezonie wegetacyjnym – w ten sposób ochronimy młode, niezakorzenione jeszcze sadzonki.

Porządkowanie narzędzi i mebli ogrodowych

Ochrony przed śniegiem i mrozem wymagają nie tylko drzewa oraz krzewy, ale również inne elementy ogrodu. Zabezpieczyć musimy oczko wodne – musimy wyjąć z niego filtry oraz pompy, a nad taflą wody rozciągnąć siatkę. Małe oraz średnie zbiorniki powinny być opróżnione z wody lub przeniesione do wnętrza – w przypadku przenośnych zbiorników. Ryby oraz rośliny powinniśmy natomiast przenieść do akwarium. W dużych obniżamy poziom wody do 1/3 objętości i dokładnie czyścimy dno oraz przycinamy rośliny.

Pamiętajmy ponadto o zamknięciu dopływu wody do kranów znajdujących się w ogrodzie i spuszczeniu jej z rur doprowadzających. Do suchego pomieszczenia należy schować wszystkie narzędzia oraz meble ogrodowe – po ich dokładnym oczyszczeniu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas