Artykuł sponsorowany Kiedy skorzystać z usług mechanika maszyn rolniczych?

Kiedy skorzystać z usług mechanika maszyn rolniczych?

Mechanik maszyn rolniczych to niezwykle potrzebny zawód. Pojazdy rolnicze to skomplikowane urządzenia. Z jednej strony ułatwiają życie człowiekowi i przyspieszają jego pracę, czyniąc ją wydajniejszą. Z drugiej strony – gdy się zepsują, ani laik, ani zwykły mechanik nie jest w stanie naprawić przyczyny. Czym dokładnie zajmuje się mechanik maszyn rolniczych i jak znaleźć tego najlepszego?

Niepopularny zawód

Mechaników samochodowych w każdym mieście jest pod dostatkiem. Gdy zepsuje się auto, do najbliższego warsztatu samochodowego mamy od kilkuset metrów do kilkunastu kilometrów. Natomiast mechanik maszyn rolniczych to zawód deficytowy. Mimo oferowania takiego kierunku nauki w technikach, zawodówkach czy szkołach policealnych, kandydatów jest niewielu. A szkoda, bo ten zawód jest niezbędny, szczególnie w miejscach o rozwiniętym rolnictwie.

Do zadań mechanika maszyn rolniczych należy ich naprawa, oględziny oraz sprawdzenie prawidłowości eksploatacji. Będzie potrafił on zdemontować i zmontować wszelkie części, zabezpieczyć pojazd przed uszkodzeniami i wyregulować je do potrzeb kierującego. Mechanik maszyn rolniczych diagnozuje i serwisuje maszyny, często przechodząc specjalne szkolenia oferowane przez ich producentów. Dzięki temu najlepsi w tym zawodzie posiadają wiedzę na temat nowinek technologicznych i potrafią ją zastosować w praktyce.

Do takich osób należą pracownicy pomorskiej firmy "Lisowski" Krzysztofa Lisowskiego. Warto zapisać sobie ich numer telefonu, aby w razie nagłej awarii, szczególnie, gdy maszyna jest niezbędna do pracy, szybko uzyskać fachową pomoc.

Naprawa maszyn

Praca mechanika maszyn rolniczych niewiele różni się od usług świadczonych przez mechanika samochodowego – z tą różnicą, że w tym przypadku zajmuje się on zupełnie innym typem maszyn. Należą do nich zarówno pojazdy rolnicze, takie jak traktory czy kombajny, maszyny rolnicze: pługi, agregaty, zgrabiarki etc. czy urządzenia rolnicze, takie jak opryskiwacze rolnicze, piły mechaniczne, rębaki do drewna itd. Jest to bardzo szeroki zakres wiedzy i umiejętności, który doświadczony mechanik maszyn rolniczych ma w „małym palcu”.

Kierowanie pojazdami

Po ukończeniu szkoły mechanik maszyn rolniczych ma również odpowiednie uprawnienia do kierowania takimi pojazdami i obsługi maszyn. Dzięki temu potrafi szybciej wydedukować, co nie działa. Ma on więc nie tylko kwalifikacje związane z wykonywaniem zawodu, ale też podczas kształcenia zdobywa uprawnienia do kierowania pojazdami.

Prace na roli

Do wiedzy i umiejętności mechanika maszyn rolniczych należy też kwestia uprawiania ziemi, zabiegów uprawowych czy prac polowych. Musi on wiedzieć, do czego służą poszczególne maszyny i urządzenia oraz jaki jest ich główny cel, gdy działają. Trudno naprawiać maszyny, których pracę zna się tylko z teorii. Łatwiej jest uzmysłowić sobie, co nie jest sprawne i „jak powinno być”, gdy znamy krok po kroku całą ścieżkę procesu, w którym bierze udział dane urządzenie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas