Artykuł sponsorowany Kiedy i w jaki sposób należy siać kukurydzę w polskim klimacie?

Kiedy i w jaki sposób należy siać kukurydzę w polskim klimacie?

Kukurydza zwyczajna jest jedną z najczęściej uprawianych roślin na świecie. Stosuje się ją nie tylko do skarmiania zwierzą, ale również w przemyśle spożywczym. Żeby uzyskać obfite plony, konieczne jest zapewnienie właściwych warunków środowiska oraz odpowiedni wysiew. W jaki sposób siać i pielęgnować kukurydzę, by uzyskać wysoką wydajność upraw?

Jak prawidłowo uprawiać kukurydzę?

Na pomyślność uprawy wpływa wiele czynników, a zadaniem rolnika jest dopilnowanie, aby zapewnić roślinom jak najlepsze warunki. Tylko w ten sposób można spodziewać się pozytywnych efektów.

Żeby uzyskać dobre plony, musisz pamiętać o:

  • Dostosowaniu terminu siewu – kukurydza do bezpiecznego zakiełkowania potrzebuje co najmniej 10 stopni Celsjusza, dlatego za wczesne obsianie pola może skutkować jej przymarznięciem. Rozwijające się młode pędy są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Sianie najlepiej rozpocząć, gdy temperatura mieści się w granicach 8-10 stopni. Ziarna wprowadzamy na głębokość około 5 cm.
  • Zapewnieniu wysokiej jakości gleby – nie jest to roślina bardzo wymagająca, jednak stan gleby powinien być co sezon sprawdzany przez doświadczoną osobę. Niedobór składników należy uzupełniać przy pomocy nawozów mineralnych lub obornika.
  • Pielęgnacji w czasie wzrostu – trzeba chronić je przed chwastami i pasożytami, które mógłby doprowadzić do zniszczenia uprawy.

Jeśli nie posiadasz doświadczenia w uprawie kukurydzy, warto poprosić o pomoc zewnętrzną firmę, świadczącą usługi w zakresie prac rolniczych. Firma Szymona Głażewskiego zajmuje się wykonywaniem kompleksowych czynności, takich jak orka, zasiew czy też nawożenie. Przedsiębiorstwo posiada nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale również profesjonalny sprzęt i wysokiej jakości maszyny rolnicze światowych producentów.



Wykorzystanie kukurydzy w Polsce

Kukurydza w naszym kraju ma bardzo szerokie zastosowanie. Pierwszą dziedziną, w której odgrywa istotną rolę, jest produkcja zwierzęca. Wykorzystuje się zarówno rośliny w całości (kiszonki), jak i samo ziarno, będące cennym źródłem energii. Wiele odmian kukurydzy stosuje się w przemyśle spożywczym, zwłaszcza kukurydzę cukrową.

Kukurydza w żywieniu człowieka jest stosowana do wytworzenia:

  • oleju kukurydzianego;
  • syropu kukurydzianego;
  • skrobi, mąki oraz kaszki;
  • popcornu;
  • płatków śniadaniowych;
  • konserw;
  • mrożonek.
Oprócz tego roślinę tę wykorzystuje się w produkcji krochmalu, alkoholu, a także do wytwarzania cennego biopaliwa. Obecnie większość gatunków kukurydzy zostało opracowane przez człowieka w warunkach laboratoryjnych, dzięki czemu są one szczególnie odporne na działanie szkodników i niesprzyjających warunków środowiska.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas