Jakie są najczęstsze awarie maszyn rolniczych?
Rolnictwo i leśnictwoWspółcześni rolnicy chętnie korzystają z nowoczesnych urządzeń, które znacznie poprawiają komfort pracy na roli. Każdy z nich potrzebuje sprawdzonych rozwiązań, jednak przy intensywnej pracy podczas żniw nawet najbardziej solidne maszyny rolnicze mogą ulec różnym awariom. To sprzęt który wymaga praktycznie nieustannej pracy. Co psuje się najczęściej i z czym zgłaszają się rolnicy do mechaników? Oto lista części najbardziej podatnych na awarie.
Jakie maszyny psują się najczęściej?
Na rynku maszyn rolniczych istnieje wiele różnego rodzaju pojazdów i narzędzi. Pytanie jest nie która psuje się najczęściej jednak, jak często ulega jakiejś awarii. Tym, co zdecydowanie wpływa na wydajność maszyny to szybkość zużywania się poszczególnych elementów podczas pracy, z powodu tarcia, czy korozji. Im bardziej skomplikowana ich budowa, tym większa szansa na uszkodzenia. Największą awaryjność maszyn rolniczych odnotowuje się w przypadku ciągników, gdyż pracują wręcz nieustannie w zróżnicowanym terenie i warunkach pogodowych. Skomplikowaną budowę mają kombajny i tutaj często psują się podzespoły obrotowe, łańcuchy czy przekładnie. Gdy nie jesteśmy w stanie naprawić zaistniałej awarii, jest nam potrzebne holowanie maszyny rolniczej.
Awarie a zanieczyszczenia
Niestety najczęstsze awarie maszyn rolniczych mają miejsce w elementach szczególnie wystawionych na zanieczyszczenie. Żeby zapobiec awarii podzespołów narażonych na zabrudzenia trzeba regularnie i dokładnie je serwisować. Jeśli to zaniedbamy, zanieczyszczenia mogą całkowicie zniszczyć niektóre elementy maszyny i wtedy będzie konieczna wymiana części. Dotyczy to przede wszystkim części pojazdów oblepionych glebą lub pyłem, bo to one są najbardziej narażone na korozję.
Ważne są hamulce
Awaria układów hamulcowych czy kierowniczych to najczęstsze przyczyny poważnych wypadków z udziałem maszyn rolniczych. Zanim wyjedzie ona do pracy w polu powinno się sprawdzić działanie tych układów. Z uwagą należy też obserwować pracę układów hydraulicznych i odpowiednią ich konserwację. Trzeba dbać o regularną wymianę oleju i mycie filtrów, gdyż w ten sposób unikniemy niepotrzebnych awarii.