Artykuł sponsorowany Jakie iglaki można hodować w donicach na balkonie?

Jakie iglaki można hodować w donicach na balkonie?

Brak własnego ogrodu nie musi oznaczać rezygnacji z krzewów ozdobnych. Na balkonie dobrze sprawdzają się rośliny iglaste w odmianach o niskim wzroście. Zasadzone w donicach mogą tworzyć swoisty żywopłot, dający poczucie prywatności lub atrakcyjne kompozycje o różnorodnym kształcie albo kolorze igieł. W tym celu dobrze jest wybierać gatunki odporne na wahania temperatury.

Zasady doboru iglaków na balkon

Rośliny tego typu należy dobierać w odmianach wolno rosnących i o docelowo niewielkim rozmiarze. Wybór zbyt dużych gatunków do ograniczonej przestrzeni będzie niekorzystnie wpływał na ich żywotność. Ponadto krzewy iglaste kupowane z myślą o zasadzeniu na balkonie powinny cechować się odpornością na zmienne warunki temperaturowe. W związku z tym, że rośliny ozdobne, w tym również iglaki mają dekorować nasz balkon, dobrze jest wybierać te, które przez cały rok będą zachwycać swoją zieloną barwą w różnych odcieniach.

Iglaste kompozycje balkonowe

Ciekawym rozwiązaniem w kwestii zdobienia balkonu roślinami iglastymi jest tworzenie mini żywopłotów. Donice bądź też długie drewniane skrzynie ustawione wzdłuż barierki zakryją nas przed ciekawskimi spojrzeniami innych lub zasłonią nieciekawy krajobraz. Taka dekoracja będzie dobrze prezentować się nawet zimą, przystrojona na święta kolorowymi lampkami. Do takich zastosowań nadadzą się na przykład: cis pospolity „David”, jałowiec chiński „Robusta Green”, żywotnik zachodni „Zmatlik” lub świerk biały „Conica”.

Równie efektownie będą prezentować się zestawienia roślin o różnej formie — pokroju, które otrzymamy między innymi w Centrum Ogrodniczym Sequoia w Warszawie. W jednej donicy można zasadzić na przykład krzewy kępiaste bądź kuliste z tymi płożącymi. Warto w tym aspekcie zainteresować się odmianami takimi jak: sosna górka „Mops”, jałowiec pospolity „Anna Maria”, jodła balsamiczna „Nana”, a także jałowiec płożący „Wiltonii” lub nadbrzeżny „Blue Pacific”. Atrakcyjny wygląd kompozycji można uzyskać, wybierając krzewy o kolorowych igłach — nie tylko zielonych, ale również srebrnych, niebieskich lub żółtych

Pielęgnacja iglaków w doniczkach

Pod tym względem nie są to wymagające rośliny. Większość rodzajów dobrze znosi nasłonecznioną lub delikatnie zacienioną lokalizację. Wyjątek może stanowić na przykład cis pospolity, który zdecydowanie lepiej rozwija się w warunkach pełnego zacienienia. Choć spora część odmian jest odporna na mróz, warto jednak zabezpieczyć system korzeniowy przed przemarznięciem. W tym celu najlepiej owinąć donicę agrowłókniną. Latem z kolei należy zadbać o właściwe nawodnienie podłoża, aby nieustannie było umiarkowanie wilgotne.

Opracowanie:

Sequoia Centrum ogrodnicze

Warszawa , Rosoła 19

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas