Artykuł sponsorowany Jakie filtry są stosowane w maszynach rolniczych?

Jakie filtry są stosowane w maszynach rolniczych?

Nie sposób wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszych czasach gospodarstwa rolniczego, które nie posiadałoby na swoim wyposażeniu odpowiednich maszyn – przede wszystkim ciągników. Urządzenia te, podobnie jak samochody, posiadają różnego rodzaju filtry, które nie tylko zapewniają ich sprawne działanie, ale również komfort dla osoby zasiadającej za kierownicą.

Filtr oleju

Głównym zadaniem oleju w urządzeniach mechanicznych, jakimi są między innymi silniki, jest łagodzenie tarcia powstającego między ruchomymi elementami i tym samym zapobieganie nadmiernemu wzrostowi temperatury. Ponadto olej wyłapuje i wiąże zanieczyszczenia, takie jak drobiny metalu, cząsteczki wody i pyły, których nadmierna ilość wewnątrz mechanizmu może prowadzić do zatarcia. Im bardziej zanieczyszczony olej, tym gorsze jego właściwości smarne – stąd konieczność stosowania filtrów, które będą przejmować te ciała obce i tym samym wydłużać przydatność oleju do użytku. Filtry oleju powinny być wymieniane wraz z olejem.

Filtr paliwa

Paliwa używane do zasilania silników maszyn rolniczych mogą zostać zanieczyszczone w procesie produkcji lub ulec skażeniu w czasie eksploatacji. Niepożądane substancje, takie jak cząsteczki wody lub cząsteczki ciał stałych mogą prowadzić do uszkodzeń jednostki napędowej – na takie niebezpieczeństwo szczególnie narażone są jednostki zasilane olejem napędowym – lub ich korodowania. Zadaniem filtrów paliwa jest oddzielanie tych zanieczyszczeń od paliwa.

Filtr hydrauliczny

Podobnie jak jednostka napędowa, układy hydrauliczne obecne w maszynach rolniczych są bardzo wrażliwe na obecność zanieczyszczeń. Spowodowane jest to tym, że w warunkach wysokiego ciśnienia, jakiemu poddawana jest ciecz robocza – np. olej lub woda – służąca do przekazywania energii kinetycznej, zanieczyszczenia te mogą ulegać przemianom, przyczyniając się do uszkodzeniu układu.

- Przykładem może być tutaj woda, która pod wpływem ciśnienia paruje, zwiększając swoją objętość – mówi przedstawiciel firmy Rai-Bud - Zadaniem filtrów hydraulicznych jest wychwytywanie ciał obcych, takich jak woda, powietrze, drobiny ciała stałych, a nawet bakterie.

Filtr powietrza

Powietrze atmosferyczne jest niezbędne do spalania paliwa, dlatego ciągnik musi je stale pobierać z otoczenia. Jednak poza tlenem i innym gazami, powietrze zawiera również całą masę zanieczyszczeń – w tym pyły, które podczas prac rolniczych powstają bardzo intensywnie. Aby nie dopuścić do przenikania tych zanieczyszczeń do środka silnika, konieczne jest zastosowanie filtrów powietrza.

Filtr kabinowy

Pełni podobne zadanie co, filtr opisany w poprzednim akapicie. Różnicę stanowi fakt, że oczyszczanie przez niego powietrze nie jest używane do spalania paliwa i chłodzenia silnika, lecz trafia do kabiny w której przebywa operator urządzenia. Są one niezbędne do sprawnego działania systemu wentylacji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas