Artykuł sponsorowany Jakie choroby i pasożyty mogą zaszkodzić sosnom w Twoim ogrodzie?

Jakie choroby i pasożyty mogą zaszkodzić sosnom w Twoim ogrodzie?

Sosna to zdecydowanie jeden z najpopularniejszych w Polsce iglaków. W prywatnych ogrodach można znaleźć niemal każdy gatunek – od zwyczajnej po kosodrzewinę. Zdarza się jednak, że drzewa nie wyglądają zbyt dobrze i mają oznaki choroby lub inwazji pasożytniczej. Jak rozpoznać problem? Czy można uniknąć chorób i pasożytów? Przeczytaj artykuł i uratuj swój ogród!

Jakie choroby atakują Twoje sosny?

Wśród najczęściej spotykanych pasożytów można wymienić przede wszystkim mszyce i miodownice. Ich wydzielina stanowi doskonałe środowisko do rozwoju chorobotwórczych grzybów. Szkodliwe są również gąsienice, które zjadają igły. Pasożyty można dostrzec gołym okiem i łatwo się z nimi walczy. O wiele bardziej problematyczne są choroby:

  • Fytoftoroza – niektóre pędy obumierają, inne wyglądają zdrowo. Na tych chorych można dostrzec rudawą nekrozę. Chore sosny trzeba niestety usunąć i spalić. Zdrowe podlewa się substancjami wzmacniającymi.
  • Osutki – łatwo zdiagnozować wiosną, kiedy na igłach pojawiają się żółtawe paski. Następnie wszystkie igły brązowieją i opadają. W celu wyleczenia drzew stosuje się opryski.

Bardzo ważna jest szybka reakcja, gdyż przy zaawansowanych stadiach chorób, sosny mogą długo się regenerować. Zdecydowanie bardziej podatne na choroby są młode sosny, które dopiero zostały posadzone i to właśnie je trzeba bacznie obserwować.

Jak uniknąć chorób i pasożytów?

Pasożyty i inne patogeny mogą dostać się do Twojego ogrodu w sposób naturalny, często są przenoszone przez wiatr lub zwierzęta. Niestety, w większości przypadków sami przynosimy szkodniki i choroby, nawet o tym nie wiedząc. Największym błędem jest sadzenie w ogródku roślin, które pochodzą z niepewnego źródła. Zdarza się, że roślina na pierwszy rzut oka wygląda perfekcyjnie, a jest nosicielem jakiegoś szkodliwego paskudztwa. Żeby uchronić swoje sosny przed pasożytami i chorobami, należy zawsze kupować w zaufanej szkółce. Jednym z polecanych miejsce jest Gospodarstwo Szkółkarskie Andrzeja Krzysiaka. Jeśli już decydujesz się na posadzenie rośliny z nieznanego źródła, zawsze trzeba dokładnie się jej przyjrzeć w poszukiwaniu niepokojących objawów.

Jak bezpiecznie pozbyć się problemu?

Zdiagnozowanie choroby sosny to już połowa sukcesu. Dzięki temu można zakupić specjalistyczne preparaty, które szybko rozprawią się z siejącymi zniszczenie intruzami. Trzeba pamiętać, aby dokładnie czytać ulotkę środków chemicznych, gdyż nie wszystkie są bezpieczne dla człowieka. Niektóre wymagają specjalnych warunków rozpylania np. całkowicie bezwietrznego dnia i określonej odległości od roślin uprawianych w celach spożywczych.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas