Artykuł sponsorowany Jaki ul będzie najlepszy dla pszczół?

Jaki ul będzie najlepszy dla pszczół?

Pszczelarstwo staje się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Miody i inne wyroby pochodzące z pasiek cieszą się niegasnącym zainteresowaniem konsumentów. Popyt rodzi podaż, dlatego nowe pasieki wciąż pojawiają się w wielu regionach Polski. Nie ulega wątpliwości, że ich najważniejszym elementem są ule. Jak wybrać ul, który będzie komfortowym domem dla pszczół?

Cechy dobrego ula według prof. Jerzego Wilde

Wybór ula jest niemałym dylematem dla wielu początkujących hodowców pszczół. Nie ułatwia go ilość wyrobów dostępnych na rynku. Na szczęście rodzaj ula ma znaczenie tylko dla pszczelarza, ponieważ owady z łatwością przystosowują się do zastanych warunków „mieszkaniowych”. Nie oznacza to jednak, że konstrukcja ula może być dowolna. Dom dla pszczół powinien być szczelny, mieć dobrą wentylację i chronić owady przed zimnem i przegrzaniem. Ule powinny mieć płaskie daszki i prostą, pozbawioną wystających elementów konstrukcję. Łatwość demontażu jest dużym plusem, ponieważ ułatwia prowadzenie prac pasiecznych i zastosowanie nowych technologii pszczelarskich. Dobry ul powinien cechować się również dużą pojemnością przy jednoczesnym zachowaniu swobody regulacji wielkości gniazda.

Ule nowe czy używane?

Początkujące pszczelarze mają tendencję do inwestowania w ule z drugiej ręki. W takim przypadku należy pamiętać o ich dokładnej dezynfekcji przed rozpoczęciem hodowli. Specjaliści zalecają jednak, by już od początku przygody z pszczelarstwem zaopatrzyć się w nowe ule. W Polsce najpopularniejsze są ule wielkopolskie. Można zlecić ich budowę sprawdzonej firmie stolarskiej, takiej jak Ulik. Zakup osprzętu do uli wielkopolskich nie powinien być żadnym problemem, ponieważ korzysta z nich wielu hodowców. Pozwoli to ograniczyć wydatki związane z prowadzeniem pasieki. Niezależnie od źródła pochodzenia uli warto zadbać o to, by na pasieczysku znalazł się tylko jeden typ konstrukcji wyposażony w jeden rodzaj ramki, która będzie pasować do wszystkich uli i korpusów. Osobom początkującym rekomenduje się rozpoczęcie hodowli od trzech uli. Jeden z nich powinien stać pusty i służyć do osadzenia rójki.

Z jakich materiałów buduje się ule?

Rynek oferuje ule drewniane, styropianowe i poliuretanowe. Te pierwsze cenione są przez bartników najmocniej ze względu na tradycyjny wygląd, wygodę obsługi oraz ekologiczność surowca. Ule styropianowe charakteryzują się lekkością, dzięki czemu nie sprawiają trudności w transporcie. Wykazują też dużą odporność na działanie wilgoci i promieniowanie UV. Ule poliuretanowe są stosunkowo rzadko spotykane w naszym kraju. Rekomenduje się je pszczelarzom wędrującym, ponieważ zapewniają owadom optymalne warunki bytowe nawet w niesprzyjających warunkach terenowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas