Materiał Partnera Jaki kombajn zbożowy kupić?

Jaki kombajn zbożowy kupić?

Prawie w każdym gospodarstwie rolnym, w czasie zbiorów, potrzebny jest kombajn zbożowy. Jednak nie każdy rolnik jest w posiadaniu takiej maszyny. Najczęściej korzysta on z usług specjalistycznych firm, których przedmiotem działalności są usługi związane ze zbiorami zbóż, lub wypożycza kombajn od innego rolnika. W jakim przypadku opłaca się zakupić kombajn zbożowy dla siebie i na co zwrócić uwagę przy ewentualnym zakupie?

Na jakie parametry zazwyczaj zwraca uwagę kupujący?

Powierzchnia gospodarstwa ma również wpływ na parametry kupowanego kombajnu. Wiadomo, że przy ogromnym areale, dobrze się sprawdzi większa maszyna. Natomiast niewielka liczba obsianych hektarów z powodzeniem może być obsłużona przez mniejszy kombajn z niewielkiej wydajności.

Na samą wydajność kombajnu wpływają różne parametry. Tak o tym mówi specjalista z firmy Gajowski-Agrotechnika, która zajmuje się dystrybucją sprzętu rolniczego i usługami agrotechnicznymi: 

– Największym elementem, który brany jest pod uwagę podczas zakupu kombajnu to oczywiście robocza szerokość zespołów żniwnych. Z tym bezpośrednio wiąże się przepustowość zespołów omłotowych. Istotny jest również sam silnik oraz układ napędowy. Przy zakupie zwraca się również uwagę na dopuszczalne straty ziarna jak tez pracę innych podzespołów, takich jak na przykład czyszczącego czy młócącego.

Kiedy kupno kombajnu zbożowego jest opłacalne?

Zdaniem specjalistów, opłacalność zakupu kombajnu zbożowego dla własnych potrzeb zaczyna się, gdy areał wynosi co najmniej 70 hektarów. Jednak wielu rolników decyduje się na zakup maszyny, gdy gospodarstwo jest mniejsze. Z założenia najczęściej planują oni, że będą świadczyć usługi wypożyczania kombajnu innym rolnikom. Niekiedy dobrym pomysłem jest zakup maszyny przez kilku gospodarzy lub przez osoby powiązane rodzinnie.

Kupno kombajnu używanego

Niekiedy rolnik nie posiada zbyt dużego gospodarstwa rolnego, a jednak uważa, że taka maszyna znacznie poprawiłaby jakość jego pracy. Jednocześnie może być tak, że nie posiada aż tak dużych środków pieniężnych. Cena nowej maszyny może dochodzić nawet do pół miliona złotych. Tymczasem używany, ale wciąż jeszcze działający kombajn zbożowy można kupić nawet za połowę tej ceny. Kupując kombajn z drugiej ręki, trzeba jednak zbadać, czy jest on sprawny i czy w przyszłości będzie możliwość przeprowadzenia ewentualnych napraw.  

Kombajn rotorowy lub klawiszowy

Dla kupujących są dwa typy maszyny – rotorowy lub klawiszowy. Proces ścinania i transportu zboża odbywa się w nich podobnie. Różnice dotyczą etapu oddzielania ziaren od słomy. Konstrukcja rotorowa to dwa wzdłużne kanały a klawiszowa, tradycyjna to poprzecznie ustawione bębny. Rotory pracują delikatniej niż bębny w tradycyjnym kombajnie, przez co ziarna są mniej uszkodzone.

Przy zakupie nowego, jak też używanego kombajnu zbożowego, istotna jest możliwość sprawnej, fachowej i terminowej naprawy w czasie wystąpienia ewentualnej awarii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas