Materiał Partnera Jak wybrać odpowiedni kombajn?

Jak wybrać odpowiedni kombajn?

Zakup kombajnu to duże przedsięwzięcie dla każdego rolnika. Taka maszyna rolnicza może zmienić całkowicie jakość pracy oraz samych plonów. Równocześnie nowy kombajn to niemały wydatek, zatem warto, aby był w pełni przemyślany i pod każdym względem dopasowany do potrzeb danego gospodarstwa rolnego. Na co warto zwrócić szczególną uwagę, aby podjąć najlepszą decyzję?

Rodzaj i wielkość powierzchni użytkowania

Podczas podejmowania decyzji o zakupie kombajnu zbożowego warto na początku zastanowić się, na jakiej powierzchni będziemy go użytkować. Nie chodzi wyłącznie o rodzaj gruntu, ale również zakres planowanych prac oraz ich intensywność. Dopiero mając całościowe spojrzenie, możemy oszacować parametry eksploatacyjne naszej nowej maszyny rolniczej oraz jej wielkość. “Często klienci pytają nas, który kombajn zbożowy jest najlepszy. Jednak nie wiedzą, że uzależnione jest to głównie od ich warunków oraz zakresu prac. Dopiero na tej podstawie można dobrać sprzęt, który będzie pracował najbardziej ekonomicznie.” - mówi Dorota Pabirowska, ekspert z zakresu usług rolniczych.

Parametry techniczne kombajnu

Podczas porównywania różnych ofert, dobrą praktykę stanowi zwrócenie uwagi na parametry techniczne poszczególnych maszyn rolniczych, które bezpośrednio przekładają się na ich efektywność. Jakie elementy są szczególnie istotne?

  • szerokość robocza zespołów żniwnych
  • wydajność pracy silnika
  • przepustowość zespołów omłotowych
  • parametry układu napędowego

Obok wymienionych kwestii jest jeszcze jeden szczególnie ważny aspekt, czyli praca maszyny pod względem straty ziarna. Nikt z nas nie chce tracić na jakości uprawianych zbóż, dlatego pamiętajmy, aby wziąć pod lupę również ten element.

Dostępność serwisowania i części zamiennych

Kombajny zbożowe, jak wszystkie inne maszyny rolnicze, zużywają się pod wpływem ich eksploatacji. Jeśli wolimy uniknąć sytuacji, gdy drobna awaria naszego urządzenia obliguje nas do transportu maszyny na drugi koniec Polski, warto przed zakupem upewnić się, czy w naszej okolicy znajduje się autoryzowany punkt serwisowania. Czasami zdarza się sytuacja, kiedy pilnie potrzebujemy kupić zamienne części do kombajnu, a ich dostępność w okolicy jest ograniczona.

Reasumując, wybór kombajnu zbożowego to trudne zadanie. Aby dopasować urządzenie dokładnie pod oczekiwania, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Przede wszystkim rodzaj i wielkość powierzchni, na której będzie on użytkowany. Równie ważna jest specyfikacja pracy oraz  parametry techniczne maszyny, a w szczególności jej wydajność pod względem straty ziaren. Na koniec upewnijmy się, że w okolicy znajdziemy zamienne części do kombajnu oraz punkt serwisowania. Takie spojrzenie pomoże nam wybrać maszynę rolniczą, która będzie działała dla nas efektywnie i ekonomicznie.

Podziel się