Artykuł sponsorowany Jak walczyć z chwastami w ogrodzie

Jak walczyć z chwastami w ogrodzie

Chwasty to zmora każdej uprawy. Uszczuplają plony, szpecą ogrody i upośledzają rozwój sąsiednich roślin. Można jednak skutecznie z nimi walczyć. Jest to jeden z warunków posiadania pięknego i zadbanego ogrodu. Walkę z chwastami można prowadzić, zanim się pojawią, korzystając zarówno z metod tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Oto arsenał środków i działań przeciwko chwastom w ogrodzie.

Tradycyjne metody walki z chwastami

Walka z chwastami jest konieczna, jeżeli zależy nam na pięknym ogrodzie lub bogatych plonach. Chwasty to wyjątkowo ekspansywne rośliny, które rosną tam, gdzie sobie tego nie życzymy, zabierając słońce oraz składniki odżywcze tym okazom, które zaplanowaliśmy na swoim gruncie. Im większy chwast, tym bardziej marnieją rośliny niezdolne do konkurowania ze światłożernym rywalem. Ogrodnik musi więc wesprzeć swoje kwiaty i pozbyć się chwastów. O tradycyjnych metodach usuwania nieproszonych gości z ogrodu opowie specjalista z firmy Substral, która specjalizuje się w nawozach i środkach ochrony roślin:

Rozwojowi chwastów można zapobiegać. Jednym ze sposobów jest zastosowanie ściółkowania, czyli obsypanie gruntu wokół posadzonych roślin materiałami, które utrudnią wykiełkowanie i wzrost chwastom. Mogą to być: igliwie, słoma, drobne kamienie, agrowłóknina, kompost, który dodatkowo nawozi glebę, trociny i ścinki drzewne. Niestety, wiele gatunków chwastów radzi sobie i z takimi przeszkodami, jednak ściółkowanie pozwala znacząco opóźnić ich wzrost i odjąć nam pracy – przekonuje ekspert.

Gdy już chwast się pojawi, na ściółkowanie jest za późno. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak go usunąć. Chwasty można wykopywać lub wyrywać. Ta pierwsza metoda jest znacznie lepsza, ponieważ większość chwastów cechuje gęsty i rozbudowany system korzeniowy niepodatny na całościowe usuwanie z ziemi. Korzenie łamią się, zamiast wychodzić z gleby, a resztki, których nie usuniemy, niebawem puszczą nowe pędy. Dlatego chwasty lepiej wykopywać – zwiększa to szansę na pozbycie się całego gęstego ukorzenienia.

Nowoczesne środki do walk z chwastami

Skuteczniejszą i prostszą metodą jest stosowanie preparatów chwastobójczych. Wyjątkowo efektywnym środkiem jest Roundup Szybko Działający 6 h. Pozwala on na dobre pozbyć się chwastów, gdyż zwalcza ich korzenie.

Preparat stosuje się miejscowo. Już po 6 godzinach widoczne są pierwsze efekty – roślina zaczyna zamierać. Trwa to około trzech tygodni. Nie ma jednak obaw o to, że ten herbicyd zaszkodzi roślinom, które potem wyrosną w tym miejscu – jest on słabo pobierany przez korzenie i stanowi zagrożenie wyłącznie dla pojedynczej rośliny, na której zastosujemy preparat wybiórczo. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas